
Łożyska to kluczowe elementy różnego rodzaju układów mechanicznych. Zróżnicowanie tych elementów w głównej mierze wynika z ich zastosowania. W związku z tym ten doskonale znany element może występować w formach, które różnią się budową czy sposobem funkcjonowania. Przed podjęciem decyzji o wyborze warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym odmianom łożysk.
Jakie rodzaje łożysk możemy wyróżnić?
Bardzo zróżnicowane zastosowanie oraz różne możliwości powodują, że wiele osób ma spory problem z wyborem łożyska idealnie dopasowanego do ich potrzeb. Podjęcie decyzji wymaga przyjrzeniu się konkretnym rodzajom łożysk. Wśród nich możemy wyróżnić:
- Łożyska kulkowe
- Łożyska ślizgowe
- Łożyska powietrzne
- Łożyska olejowe
- Łożyska toczne
Czym charakteryzują się łożyska kulkowe?
Z szerokiej gamy łożysk tocznych największą popularnością cieszą się łożyska kulkowe. Ich głównym atutem jest duża odporność na uszkodzenia. Łożyska kulkowe dzięki swojej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne znajdują szerokie zastosowanie. Są produkowane w różnych rozmiarach oraz konstrukcjach. Wśród innych zalet, jakimi charakteryzują się łożyska kulkowe, możemy wymienić prostotę obsługi oraz możliwość osiągania wysokich prędkości.
Czym charakteryzują się łożyska ślizgowe?
W odróżnieniu od łożysk kulkowych elementy ślizgowe są pozbawione tzw. części ruchomych pośredniczących. Ich budowa opiera się na dwóch elementach – kadłubie oraz panewce. W obrębie panewki, między jej powierzchnią a czopem wału, odbywa się proces tarcia. Z tego powodu łożysko wymaga regularnego smarowania, które wydłuża jego żywotności. Pewną odmianą tego typu łożyska są łożyska ślizgowe suche, które nie wymagają tak częstego smarowania.
Czym charakteryzują się łożyska powietrzne?
W ramach grupy łożysk ślizgowych możemy wyróżnić także łożyska powietrzne. Ich konstrukcja jest oparta na specjalnej poduszce powietrznej. Poduszka wytwarza dysonans między panewką a wałem. Ten typ łożyska znajduje zastosowanie w urządzeniach, których działanie wymaga ogromnej precyzji i tam, gdzie występuje niewielkie „promieniowanie”.
Czym charakteryzują się łożyska olejowe?
To kolejny typ łożyska, który możemy zaliczyć do grupy łożysk ślizgowych. W jego budowie korpus umieszczony jest w łożysku i wypełniony olejem. W momencie powstania ruchu pomiędzy powierzchnią wału a panewką wytwarza się tzw. filtr olejowy, który może posiadać różną grubość.
Czym charakteryzują się łożyska toczne?
Bardzo popularnym rodzajem są łożyska toczne. Są one złożone z dwóch pierścieni. W czopie wału umieszczony jest pierścień wewnętrzny. Pierścień nieruchomy (zewnętrzny) jest ulokowany w części nośnej. Pomiędzy tymi elementami znajdują się elementy toczne, które odpowiadają za ich ruch. Niektóre łożyska toczne posiadają specjalne koszyczki. Ich zadaniem jest oddalanie tocznych modułów.
Wybór właściwego rodzaju łożyska nie należy do prostych zadań. Dlatego też warto wspomóc się fachową wiedzą firm, które oferują tego typu rozwiązania. Specjaliści w tej dziedzinie będą w stanie zaproponować łożyska idealnie dopasowane do konkretnych zastosowań.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- nemra.pl

Czytaj także
-
Łożyska ślizgowe — rodzaje i zastosowanie
Łożyska ślizgowe mają za zadanie umożliwiać ruch obrotowy różnych elementów maszyn. Choć samo łożysko nie posiada w sobie części ruchomych,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-