Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-24
Powstaje Model Kompetencji Automatyka
Powstaje Model Kompetencji Automatyka
Powstaje Model Kompetencji Automatyka
Federacja Automatyki (FA) wspólnie z amerykańskim Departamentem Pracy opracowuje model, który po raz pierwszy formalnie opisze automatykę jako zawód.

Gdy na pytanie o to czym się zajmujesz, odpowiadasz, że jesteś automatykiem, zwykle słyszysz, że w takim razie na pewno zajmujesz się robotami. I rzeczywiście może być to prawda, jednak roboty są tylko jedną z wielu dziedzin, którymi automatyk może się zawodowo zajmować.

W rzeczywistości tylko niewielka grupa automatyków pracuje w sektorze robotyki przemysłowej. Natomiast cała rzesza specjalistów pracuje w takich sektorach jak produkcja dyskretna, procesowa, czy hybrydowa. Międzynarodowe Stowarzyszenie Automatyki (ISA) szacuje, że w samych tylko stanach Zjednoczonych pracuje około 200 tysięcy automatyków.

Amerykański Departament Pracy planuje na początku przyszłego roku przedstawić szczegóły nowego ‘Modelu Kompetencji Automatyka’, formalny, zatwierdzony przez władze federalne dokument, który określi umiejętności i kompetencje potrzebne do pracy w charakterze automatyka.

Model Kompetencji Automatyka będzie obejmował 9 szczebli; począwszy od podstawowych kompetencji personalnych, naukowcy oraz związanych z miejscem pracy (szczeble 1 do 3); technicznych oraz przemysłowych kompetencji specyficznych dla zawodu automatyka ( szczeble 4 i 5); kończąc na wiedzy i technicznych kompetencjach dostosowanych do konkretnego stanowiska, a także umiejętności zarządzania (szczeble 6 do 9).

Szczegóły modelu są opracowywane podczas serii spotkań urzędników Departamentu Pracy z zainteresowanymi przedstawicielami świata nauki oraz przemysłu. „To, co robimy, to jest tworzenie dla automatyki legitymacji i staramy się przy tym być otwarci na wszelki sugestie.” – powiedział Steve Huffman, prezes Federacji Automatyki. „Dzielimy cały ten tort jakim jest automatyka na: automatykę procesu, automatykę dyskretną oraz hybrydową, łączącą obie.” – dodał.

Huffman, podobnie jak inni zaangażowani w projekt, uważa stworzenie Modelu Kompetencji Automatyka za fundamentalny krok będący inicjatywą na rzecz rozwoju siły automatyki. „Pierwszym zadaniem jest upewnienie się, czy taki zawód w ogóle istnieje.” – stwierdził Huffman. „Gdy będziemy już mieć gotowy model, będziemy mogli jasno wytłumaczyć światu czym jest automatyka i na czym polega sukces w tej dziedzinie.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Automation World

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :