Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-01-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-01-19
Przekładnie ślimakowe – charakterystyka i zastosowanie
Przekładnie ślimakowe – charakterystyka i zastosowanie

Przekładnie ślimakowe to rodzaj przekładni mechanicznych, które mają zastosowanie w różnorodnych układach napędowych maszyn. Wyróżniają się prostą budową.

 

Przekładnie ślimakowe – charakterystyka

Przekładnia ślimakowa jest szczególnym typem przekładni kątowej. Charakteryzuje się ona zarówno rodzajem zastosowanych części, jak i sposobem ich połączenia. W przekładniach ślimakowych oś napędzana ustawiona jest prostopadle do osi napędzającej.

Podczas pracy nie zmienia się również położenie zębatek, dlatego mechanizm ten nazywany jest też przekładnią stałą.

 

Budowa przekładni ślimakowej

Prosta przekładnia ślimakowa składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • ślimacznicy,
  • ślimaka.

Ślimacznica jest rodzajem koła zębatego o śrubowej linii zębów. Jej lekko pochylone położenie zapewnia większą powierzchnię styku ze ślimakiem. Korzystnie wpływa to również na wytrzymałość przekładni oraz przekazywanie napędu. Ślimacznice produkowane są przeważnie z monolitu lub poprzez połączenie wieńca z piastą.

Z kolei ślimak zwany również wirnikiem śrubowym najczęściej ma kształt walca, na którego powierzchni znajdują się zwoje. W czasie pracy przekładni kątowej zęby ślimacznicy i zwoje ślimaka zahaczają o siebie, przenosząc napęd z jednego elementu na drugi.

 

Przekładnie ślimakowe – zasady działania

Najczęściej przekładnia kątowa połączona jest z silnikiem elektrycznym, tworząc motoreduktor ślimakowy. Jednostka napędowa wprawia w ruch ślimak, który obraca się w kierunku ślimacznicy. W trakcie przenoszenia napędu wirnik śrubowy zmienia ruch obrotowy o 90 stopni, przekształcając również płaszczyznę położenie ślimaka na ślimacznicy.

Przeniesienie ruchu w przekładni odbywa się więc w wyniku współdziałania ślimaka i ślimacznicy. Otrzymane w ten sposób przełożenie zależy od liczby zębów oraz zwojów, a także wielkości kół zębatych.

Przekładnie ślimakowe – zalety

Istnieje kilka powodów, dla których warto wybrać przekładnię ślimakową zamiast standardowej. Przekładnia ślimakowa ma bardzo duże przełożenie w stosunku do niewielkiej mocy.

Dobierając odpowiedni zestaw ślimak-ślimacznica, można znacznie zwiększyć moment obrotowy przy równoczesnym zmniejszeniu prędkości. Zwykle potrzeba wielu redukcji konwencjonalnej przekładni, aby uzyskać ten sam efekt, co przy pojedynczej przekładni ślimakowej.

To sprawia, że użytkownicy przekładni ślimakowych mają mniej powodów do zmartwień, ponieważ przy niewielkiej liczbie elementów ruchomych praktycznie nie dochodzi do usterek.

Drugim powodem zastosowania przekładni ślimakowej jest brak możliwości odwrócenia kierunku zasilania. Ze względu na tarcie między ślimakiem a ślimacznicą praktycznie niemożliwe jest, aby koło z przyłożonym do niego napięciem uruchomiło ślimak.

Dzieje się tak natomiast w standardowych rozwiązaniach, w których można odwrócić kierunek ruchu. Dlatego w takich przypadkach wymaga to przeważnie dodania sprzęgła jednokierunkowego do standardowej skrzyni biegów, co komplikuje budowę całego układu.

Na tym jednak zalety się nie kończą. Przekładnia ślimakowa wyróżnia się też prostą konstrukcją, wytrzymałością i przystosowaniem do pracy w różnych środowiskach.

Ruch między ślimakiem a powierzchniami czołowymi koła zębatego jest całkowicie ślizgowy. Brak elementów tocznych sprawia, że przekładnie ślimakowe mogą być trudne do smarowania i wymagać specjalnych lubrykantów przemysłowych. Wiele jednak zależy od konkretnego modelu.

 

Przekładnie ślimakowe – zastosowanie

Przekładnie ślimakowe mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu Przeważnie służą do napędu, czyli przenoszenia mocy z wału czynnego na wał bierny. W celu uzyskania jak najlepszych efektów pracy przekładnię umieszcza się najczęściej w zamkniętym korpusie, który służy również jako podpora dla łożysk wałów.

Zabudowana w korpusie przekładnia ślimakowa wraz z silnikiem nosi nazwę motoreduktora. Ponadto urządzenie może być również wyposażone w elementy dodatkowe.

Motoreduktor znajduje zastosowanie w takich urządzeniach jak: przenośniki, wciągarki, wózki suwnicowe czy obrotnice. Można go również spotkać w pojazdach, obrabiarkach oraz podzielnicach.

Co więcej, nowoczesne motoreduktory mają także zastosowanie w produkcji precyzyjnych urządzeń technologicznych.

Przeważnie stosuje się reduktory jednostopniowe, ale przy bardzo wysokich przełożeniach należy użyć przekładni dwustopniowych.

 

Sklep z silnikami elektrycznymi

Dobór odpowiednich elementów mechanicznych nie zawsze jest łatwym zadaniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Elmetor, sklep z silnikami elektrycznymi od krajowych producentów, nie tylko oferuje różne rodzaje przekładni ślimakowych i napędów, ale również zapewnia fachowe doradztwo.

Wykwalifikowana załoga pomaga wybrać odpowiednie przekładnie ślimakowe do silnika elektrycznego, mając na uwadze oczekiwania klienta oraz charakter produkcji.

Proponowane motoreduktory ślimakowe mają prostą konstrukcję, są niezawodne i praktycznie bezobsługowe.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
elmetor.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także