Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-23
Pszczoły pod kontrolą
fot. pixabay
fot. pixabay

Innowacyjne rozwiązanie studentów z Politechniki Gdańskiej pozwala monitorować stan pszczelich rodzin w ulach. Wynalazek pozwala mierzyć temperaturę, wilgotność a nawet ważyć obecny w nich miód.

Pszczelarze muszą wiedzieć, co dzieje się w ulu zarówno w zimie, jak i podczas zbiorów nektaru wiosną i latem. Dzięki studentom możliwe jest określenie kłębu zimujących owadów, a specjalna waga pozwala na określanie zapasu zbieranego lub przechowywanego miodu.

Za konstrukcją stoją uczniowie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki: Filip Łojczyk, Adam Litwin oraz Igor Marciniak, których pracą opiekował się dr Piotr Musznicki z Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych.

Dane zbierane przez ich system są zbierane i magazynowane na serwerze, który pozwala na szybki dostęp i analizę warunków panujących w ulu. Docelowo system ma zapewnić długoterminowe śledzenie aktywności pszczół, co ma pomóc, m.in. w opracowaniu metod zapobiegania wymieraniu pszczelich rodzin.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

  • Stary

    2019-11-16 22:44

    ad GŻ, wagę to se kupisz ale w tym idzie o wielokierunkową analizę danych i śledzenie korelacji, regresji itd. w kierunku wyciągania wniosków. Myśleć trza umić ?

  • 2019-07-24 13:24

    Przecież są takie rozwiązania do kupienia. (tzw. wagi pasieczne, 2600 zł. Produkowane w Polsce). Nie wydaje mi się projekt innowacyjny, ot "zrób to sam".

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »