
W tym miesiącu Maserati MC20 sterowane przez sztuczną inteligencję osiągnęło prędkość ponad 318 km/h podczas testów w Kennedy Space Center. Maserati pobiło poprzedni rekord ustanowiony przez samochód wyścigowy Indy Autonomous Challenge AV-21 z 2022 roku. Maksymalna prędkość tego pojazdu z człowiekiem za kierownicą wynosi 325 km/h, a więc osiągnięto niezwykle zbliżony wynik.
Indy Autonomous Challenge (IAC) przyciąga zespoły studentów z całego świata, aby rywalizowały ze sobą, prezentując technologię mającą na celu przyspieszenie komercjalizacji w pełni autonomicznych pojazdów. IAC nawiązał współpracę z Politecnico di Milano i Maserati, aby przetestować sterowany przez AI model MC20 w Space Florida Launch and Landing Facility w Kennedy Space Center. Biorąc pod uwagę, że posiada ono jeden z najdłuższych pasów startowych na świecie, jest to świetne miejsce do bicia tego typu rekordów.
Technologia opracowana przez naukowców z Politecnico di Milano została zaprojektowana, aby wprowadzić autonomiczną jazdę na drogi publiczne we Włoszech. Głównym celem jest zbadanie technologii w różnych - w tym ekstremalnych - warunkach, aby uczynić ją coraz bardziej precyzyjną, niezawodną i bezpieczną.
Naukowcy prowadzą projekty badawcze we współpracy z Maserati od kilku lat. Kiedy profesor Sergio Savaresi zaproponował realizację tego projektu, Maserati natychmiast przekazało pierwsze samochody do eksperymentów. Udział w badaniach pojazdów sportowych, takich jak MC20, odegrał kluczową rolę w zainicjowaniu eksperymentów i ich rozwoju. Opracowana technologia opiera się na połączeniu algorytmów deterministycznych i sztucznej inteligencji.
Kolejnym celem Maserati jest kontynuowanie publicznych testów drogowych podczas różnych wydarzeń i wyścigów. Ostatecznie producent chce promować naukowe rozpowszechnianie technologii, aby zwiększyć jej świadomość i akceptację, jednocześnie dbając o to, aby była rozwijana z myślą o bezpieczeństwie.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- popular science

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Zwiększona wydajność urządzeń dzięki kompleksowym rozwiązaniom od Schneider...
Schneider Electric zapewnia rozwiązania robotyczne umożliwiające tworzenie wirtualnych modeli konstruowanych maszyn, a także projektowanie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
FanM
Szkoda tak wspaniałego auta dla AI, MASERATI tylko dla Człowieka!!!