Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-11-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-11-10
Rewolucyjny efektor
fot. pixabay
fot. pixabay

Zespół badaczy z Australii opracował nowy typ zrobotyzowanego chwytaka wzorowanego na trąbie słonia, zdolnego do podnoszenia i upuszczania przedmiotów nawet w ograniczonej przestrzeni. Wynalazek został stworzony pod kierownictwem dr Thanh Nho Do na australijskim Uniwersytecie Nowej Południowej Walii (UNSW).

- Zwierzęta, takie jak słoń, pyton czy ośmiornica wykorzystują miękkie, ciągłe struktury swoich ciał, aby uzyskać chwyt, jednocześnie zwiększając kontakt i stabilność. Dzięki temu łatwo im badać, chwytać i manipulować przedmiotami - powiedział Do - Mogą uzyskać ten efekt dzięki połączeniu bardzo wrażliwych narządów, zmysłu dotyku i siły tysięcy mięśni nieobudowanych wokół żadnej kości. Trąba słonia składa się, na przykład z 40 tysięcy mięśni.

Wzorowany na niej chwytak jest wykonany z miękkiej tkaniny i wykorzystuje zminiaturyzowany układ hydrauliczny. Urządzenie jest wyposażone w czujnik siły działający w czasie rzeczywistym, który jest 15 razy bardziej czuły niż konwencjonalne konstrukcje i wykrywa maksymalną siłę uchwytu, aby zapobiec uszkodzeniu manipulowanych przedmiotów. Chwytak wyposażony jest również w aktywowany termicznie mechanizm, który pozwala zmieniać jego sztywność, umożliwiając pracę z przedmiotami nawet 220-krotnie przekraczających jego masę.

Badacze pracują obecnie nad zintegrowaniem chwytaka z manipulatorami i połączeniem go z wcześniej opracowanym dotykowym czujnikiem zapewniającym sprzężenie zwrotne. Technologia ma szansę zostać skomercjalizowana w ciągu 12–16 miesięcy.

Badania nad nim zostały opublikowane w czasopiśmie Advanced Materials, a poniższy film przedstawia efektor podczas pracy.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także