Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-06-21 | Ostatnia aktualizacja: 2011-06-21
Robot badający konstrukcję reaktora atomowego

Robot badający konstrukcję reaktora atomowego
Badania te są realizowane w ramach wartego 1,3 miliona funtów projektu NozzleInspect, finansowanego po części z programu European Seventh Framework Program (FP7).
Obecnie badanie konstrukcji realizuje się za pomocą ultradźwiękowych sond. Przez kształt powierzchni dyszy, sonda musi być przez operatora przekalibrowywana.
„Oznacza to, że operatorzy podczas instalacji narażeni są na działanie pewnej ilości promieniowania.” – stwierdził Dimos Liaptsis, lider projektu. „To, co chcieliśmy osiągnąć, to uproszczenie konstrukcji systemu, by operatorzy mogli szybko umieścić go na miejscu, oddalić się od reaktora i dokończyć kalibrację zdalnie.” – dodał.
Prototyp wykorzystuje 128 piezoelektrycznych elementów ułożonych dookoła. Elementy te emitują do pobliskiego materiału ultradźwiękowe fale. Powracające odbite fale są rejestrowane przez elementy, konwertowane na impulsy elektryczne i analizowane przez specjalistyczne oprogramowanie.
Według Liaptsisa, najtrudniejszym elementem projektu było dostrajanie ruchów sondy do krzywizny dyszy. Zespołowi udało się tę kwestię rozwiązać poprzez zastosowanie elastycznej membrany, umieszczonej poniżej mocowania sondy.
„Będą dwie dysze rozpylające umieszczone na zewnątrz membrany, stale rozpylające wodę na powierzchnię dyszy tak, by membrana łatwiej się prześlizgiwała.” – stwierdził Liaptsis.
W połączeniu z możliwością trójwymiarowego sterowania wiązką, prototyp będzie w stanie wykonywać całe badanie za jednym razem.
Prototyp przechodzi obecnie końcowe testy i zostanie zaprezentowany we wrześniu.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wichry zmian niekoniecznie przynoszą burzę
W niespokojnych czasach sukces odnoszą organizacje posiadające zdolność przystosowania się, kierowane przez liderów z wizją. Czy te same cechy,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-