Powrót do listy wiadomości Dodano: 2022-12-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-12-19
Robot do sadzenia drzew
fot. pixabay
fot. pixabay

Polscy badacze we współpracy z Lasami Państwowymi stworzyli robota do sadzenia drzew. Minuta wystarcza, aby posadził siedem sadzonek, co może pomóc przy zalesianiu i zakładaniu upraw leśnych.

Projekt zrealizowany jest dzięki współpracy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie. Robotyzacja jest następstwem niskiej efektywności procesów zakładania upraw, małej liczby pracowników oraz kompletnego braku automatyzacji w tej dziedzinie.

RoboFoR cechuje się samopoziomnującym układem trakcji, magazynem i podajnikiem sadzonek oraz dedykowanym zespołem do realizacji nasadzeń. Maszyna pozwala na sadzenie w odpowiedniej rozstawie z określoną siłą, która pozwala na późniejszy bardziej efektywny wzrost drzewa. System wyposażono w układ nadzorczy i zdalnego sterowania z wykorzystaniem modułu nawigacji satelitarnej. Dzięki unifikacji rozwiązania możliwe jest sadzenie zarówno drzew liściastych, jak i iglastych, natomiast takie podejście pozwala na optymalne wykorzystanie dedykowanych kaset i tym samym zmniejszenie strat w ramach procesu.

Polski system jest unikalny na skalę Unii Europejskiej i jednocześnie zgodny z polityką leśną państw członkowskich. Ma ona na celu zwiększenie drzewostanów wielogatunkowych oraz sukcesywne odnawianie terenów leśnych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także