
Postęp w nowoczesnej robotyce pozwolił ludzkości zautomatyzować szereg procesów przemysłowych, co prowadzi do bardziej wydajnej i bezpiecznej produkcji, jednocześnie pomagając poszerzyć naszą wiedzę. Obecnie jesteśmy w stanie wysłać w kosmos robota do pobierania próbek marsjańskich skał, jednak wciąż mechaniczna konstrukcja nie wyręczy nas w domowych obowiązkach, takich jak prasowanie.
CLOPEMA to niedawno zakończony projekt Unii Europejskiej. Podczas jego trwania udało się opracować robota zdolnego do sortowania pogniecionych tkanin, a następnie złożenia odzieży w uporządkowany sposób. Proces ten okazał się być niezwykle skomplikowany, ponieważ ubrania, w przeciwieństwie do manipulowanych zwykle przez roboty obiektów, nie zachowują swojego pierwotnego kształtu. Inżynierowie musieli więc stworzyć nowy sposób odbierania i przetwarzania informacji.
Jednym z wyzwań dla CLOPEMY było skonstruowanie prototypu robota wyłącznie z dostępnych na rynku gotowych komponentów. Wykorzystano kamery oraz szereg innych czujników, dzięki którym robot jest w stanie rozróżnić tkaniny lekkie od wełen, czy też materiały elastyczne od tych słabo rozciągliwych.
Podczas testów robotowi pokazywano w losowy sposób na dowolnym tle stosy ubrań o różnym stopniu złożoności. Mechaniczne ramię robota wybierało jedną z tkanin, składało ją i umieszczało równo na ich powierzchni. W celu zapewnienia robotowi dokładnych sygnałów o otaczającym go świecie wykorzystano aktywną stereowizję oraz zaimplementowano bazę danych, w której znajdowały się rozmaite tkaniny w pięciu konfiguracjach.
Rezultatem prac okazało urządzenie zdolne do samodzielnego postrzegania i manipulowania różnymi rodzajami tkanin, tekstyliów i odzieży. Program operacyjny oparty został na jądrze ROS (Robot Operating System) i napisany w C++, Pythonie i Javie.
Skomercjalizowane manipulatora, który posortowane ciuchy byłby w stanie uprasować jest jeszcze jednak dość odległą wizją. Dzięki takim projektom w przyszłości subtelne ruchy, takie jak rozpinanie koszuli, czy przewracanie koszuli na drugą stronę mogą okazać się jednak dla robotów mniej skomplikowane niż obecnie.
Co ciekawe, autorzy projektu znaleźli praktyczne zastosowanie już opracowanej konstrukcji w warunkach przemysłowych. Zespół nawiązał kontakt z firmą produkującą odzież we Włoszech, która chętnie zrobotyzuje część swoich procesów produkcyjnych związanych z sortowaniem odzieży.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać robota przemysłowego i jakie procesy można zrobotyzować?
Robotyzacja to dla twojego zakładu szansa na podniesienie wydajności i jakości produkcji. To również możliwość na polepszenie warunków pracy i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-