Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-08-14 | Ostatnia aktualizacja: 2009-08-14
Robot mucha unosi się dzięki skrzydłom, a może wibracjom

Robot mucha unosi się dzięki skrzydłom, a może wibracjom
Jednakże Michele Milano z Arizona State University zastanawia się, czy aby na pewno to ruch skrzydeł jest odpowiedzialny za unoszenie się robota, czy może wchodzą w grę jeszcze jakieś inne siły. „Na zaprezentowanym filmie widać, że przewody prowadzące wyraźnie pod wpływem uderzeń skrzydła wibrują.” – stwierdził Milano.
By zbadać, czy wibracje te odgrywają jakąś rolę w unoszeniu się muchy, jego zespół zbudował wibrujący model ‘insekta’ bez skrzydeł. Zbudowana z bardzo lekkiego drewna konstrukcja składała się z silnika z mimośrodowym obciążeniem umieszczonym na jego wałku, które generowało wibracje, oraz czterech metalowych rurek przez które puszczono pionowe przewody prowadzące. Po uruchomieniu silnika okazało się, że model porusza się w górę przewodów mimo, że nie ma skrzydeł. Określili go mianem ‘latającej cegły’.
Naukowcy podejrzewają, że wibrujący silnik spowodował powstanie w przewodach prowadzących wędrującej fali, podobnej do tej w strunie gitarowej. Każdy cykl wibracji powoduje powstanie zgięcia w przewodzie ponad modelem, które powoduje jego ruch w górę. Zaobserwowano ruch w górę do pięciu centymetrów, zależnie od naprężenia przewodu oraz średnicy przewodów i rurek łączących. Najlepszy efekt ‘lotu’ osiągnięty został, gdy częstotliwość wibracji była zgodna z częstotliwością rezonansową przewodów.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wichry zmian niekoniecznie przynoszą burzę
W niespokojnych czasach sukces odnoszą organizacje posiadające zdolność przystosowania się, kierowane przez liderów z wizją. Czy te same cechy,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-