Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-06-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-06-05
Robot pokaże jak wygląda teoria w praktyce
Robot pokaże jak wygląda teoria w praktyce
Robot pokaże jak wygląda teoria w praktyce
Naukowcy zbudowali robota, który ma pokazywać praktyczna stronę zagadnień które zazwyczaj prezentowane są tylko teoretycznie. Chodzi m.in. o rzeczywiste pokazanie zasad działania konwerterów energii, sieci elektrycznych, urządzeń robotyki, jak budowane jest oprogramowanie i modelowanie sieci – a wszystko to w jednym fizycznym systemie służącym do analizy zagadnień przepływu energii. Nowy robot ma demonstrować w praktyce zagadnienia typowo teoretycznie.

W ramach projektu GEOPLEX naukowcy zajmują się wieloma zagadnieniami z różnych dziedzin, ale jednoczy je kwestia badań nad wydajnością energetyczną, wewnętrznymi połączeniami elementów składowych oraz modelowaniem sieci z wykorzystaniem ogólnej teorii hamiltonowskiej (Hamiltonian Theory), używanej do opisywania układów fizycznych.

Większość systemów w postaci modeli czy symulacji używa metod matematycznych do opisania fizycznych obiektów, które jednak nie obejmują zagadnień wymiany energii wewnątrz systemu – powiedział dr Stefano Stramigioli, koordynator projektu.

Stwierdził on, że w ramach projektu badaczom udało się zademonstrować udane zastosowanie uogólnionej teorii hamiltonowskiej do analizy przepływów energii wewnątrz systemu. Ma to pomóc dokładniej zbadać to zagadnienie i zapewnić wysoką wydajność systemów przy wykorzystaniu nowych koncepcyjnych tez.

Naukowcy maja nadzieję opracowania wielu wydajnych urządzeń dzięki wykorzystani teorii Hamiltona. Przykładem jest chodzący robot zwany Dribbel.

Jednym z podstawowych problemów konstrukcji dwunożnych robotów jest ich wydajność energetyczna. Większość obecnych robotów zużywa za dużo energii, tym samym skracając czas operowania.

Naukowcy unowocześnili istniejące narzędzie symulacyjne zwane 20-sim, tak aby mogło ono korzystać z teorii hamiltonowskiej i analizować procesy wewnętrznych przemian energetycznych. Dzięki temu urządzeniu badacze skonstruowali robota kroczącego charakteryzującego się wydajnym mechanizmem chodzenia. Mechanizm ten potrzebuje dopływu energii jedynie po to aby zbilansować jej stratę jaka dokonuje się, gdy nogi uderzają o podłoże. Ruch nóg robota który do działania potrzebuje zaledwie 6W energii można opisać jako „kołysanie”.

Zbudowanie wydajnego robota jest znaczącym osiągnięciem, ale nie jedynym. Grupa naukowców stworzyła także unowocześnione konwertery energii i sieci systemy sieci elektrycznych. Dzięki temu udowodnili, że uogólnioną teorie hamiltonowską można zaprzęc także do budowy praktycznych i wydajnych układów fizycznych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
IST
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :