Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-05   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-05
Robot postrachem budowlańców
pixabay.com
pixabay.com

Japoński Narodowy Instytut Zaawansowanych Nauk i Technologii Przemysłowych AIST opublikował wideo, które przedstawia prototypowego robota zaprojektowanego do pracy na budowach w sytuacjach, w których brakuje pracowników. Maszyna jest bardzo powolna, ale z drugiej strony niezwykle dokładna, co sugeruje, że w przyszłości humanoidalne roboty mogą zastąpić także robotników budowlanych.

Demonstracja ukazuje konstrukcję o nazwie HRP-5P, która montuje płytę gipsową do drewnianej konstrukcji. Ten elastyczny robot został zaprojektowany, aby móc naśladować ludzkie ruchy w złożonych środowiskach.

Prace wykończeniowe to dziedzina, która dotychczas skutecznie opierała się automatyzacji. Zautomatyzowane roboty do zadań murarskich i masywne drukarki 3D z pewnością oferują wielkie możliwości dla przyszłości budownictwa, ale ostatecznie wciąż potrzebujemy ludzi, którzy pomogą przy wykańczaniu budynków.

Japońskie badania nie koncentrują się na eliminacji zapotrzebowania na pracowników, ale są ukierunkowane na próbę rozwiązania problemu unikalnego dla wyspiarskiego narodu - starzejącego się społeczeństwa, a co za tym idzie wciąż malejącej ilości rąk do pracy.

Tymczasem to jak HRP-5P radzi sobie z powierzonym mu zadaniem, można zobaczyć na poniższym wideo.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :