Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-08-28 | Ostatnia aktualizacja: 2008-08-28
Robot z biologicznym mózgiem

Robot z biologicznym mózgiem
Biologiczny mózg robota zbudowany jest z wyhodowanych neuronów umieszczonych w macierzy wieloelektrodowej (MEA). MEA to naczynie wyposażone w około 60 elektrod, które przechwytują sygnały elektryczne generowane przez komórki. Te z kolei inicjują ruchy robota. Za każdym razem, gdy robot zbliża się do obiektu, sygnały stymulujące mózg są do niego kierowane za pośrednictwem elektrod. Stanowiące odpowiedź, sygnały wyjściowe mózgu służą do sterowania kołami robota tak, by poruszał się on dookoła próbując ominąć napotkany obiekt. Robot w całości sterowany jest przez własny mózg. Nie ma żadnego dodatkowego zewnętrznego sterowania.
Naukowcy pracują obecnie nad ‘nauczeniem’ robota, by generował określone sygnały, gdy znajdzie się w określonym miejscu, które zostało uprzednio predefiniowane. Mają oni nadzieję, że dzięki temu, możliwe będzie zaobserwowanie jak wspomnienia będą wyrażać się w mózgu, gdy robot odwiedzi ‘znajome’ miejsce.
„Projekt ten jest niezwykle ekscytujący, gdyż po raz pierwszy w historii biologiczny mózg steruje swym własnym mechanicznym ‘ciałem’, a do tego pozwoli nam to zbadać jak mózg tworzy wspomnienia i doświadczenie.” – powiedział profesor Kevin Warwick ze School of Systems Engineering. „Badania te pozwolą poszerzyć naszą wiedzę dotyczącą funkcjonowania mózgu i mogą mieć ogromne znaczenie dla przyszłej nauki i medycyny.” – dodał.
„Jednym z fundamentalnych pytań jakie zadają sobie dziś naukowcy dotyczy tego, jak połączyć aktywność pojedynczych neuronów ze złożonymi zachowaniami całego organizmu.” – powiedział Ben Whalley ze School of Pharmacy. „Projekt ten daje nam naprawdę wyjątkową szansę, by spojrzeć na coś co może wyglądać na złożone zachowania, ale pozostaje ściśle powiązane z aktywnością pojedynczych neuronów. Miejmy nadzieję, że uda się dzięki niemu odpowiedzieć przynajmniej na część z tych fundamentalnych pytań.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- University of Reading

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-