Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-08-19 | Ostatnia aktualizacja: 2010-08-19
Roboty pracujące zespołowo

Roboty pracujące zespołowo
Komunikacja staje się trudniejsza, gdy roboty stracą się nawzajem z oczu, jednakże technologia ‘rozproszonej anteny’ poprawia komunikację zwiekszając zasięg radia. Technologia ta eliminuje martwe punkty, w których całkowicie brak jest zasięgu, a przy tym minimalizuje zakłócenia pochodzące z dużych budynków czy urządzeń zakłócających sygnał.
Technologia ta pozwoli skuteczniej komunikować się robotom poruszającym się w trudnym terenie, jak choćby w obszarach miejskich po katastrofie.
Roboty powstały w ramach wspólnego projektu. Garret Okamoto z Adaptive Communications Research zajmuje się anteną. Natomiast Christopher Kitts z Santa Clara University odpowiada za robotykę.
Aby uzyskać efekt rozproszonej anteny, roboty są zaprogramowane tak, by układały się w okrąg, albo w siatkę i utrzymywały wzajemne odległości pomiędzy 10 centymetrami a kilkoma metrami. Opragoramowanie odpowiedzialne za przetwarzanie sygnału zamienia nastepnie sterowane radiem anteny robotów w przekaźniki. Oprogramowanie wykorzystuje pozycję robota i własności jego radia, by wzmocnić sygnał. Taki suypersygnał jest następnie przesyłany do kwatery głównej.
Dzięki odpowiedniemu ułożeniu robotów i ich anten, osiągamy tak zwany zysk dywersyfikacji. „Umożliwia to konstruktywne sumowanie sygnałów z różnych anten.” – stwierdził Okamoto.
Przy ośmiu robotach, sygnał zyskuje na jakości 60 krotnie. Oprogramowanie do obsługi transmisji oraz sterowanie ruchem robota jest gotowe. Kompletny, gotowy do demonstracji robot ma być gotowy w przeciągu trzech miesięcy.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyczny montaż THT z 99,4% skuteczności
System stereowizji opracowany przez inżynierów VissaviTech pozwala na skrócenie czasu montażu THT nawet do 4,7 sekund w przeliczeniu na komponent...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-