Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-30 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-30
Roboty same wymienią i naładują swoje baterie

Roboty same wymienią i naładują swoje baterie
Nasz dzisiejszy świat jest nierozerwalnie związany z robotami, które przejmują od ludzi coraz to nowe obowiązki wypełniając coraz bardziej skomplikowane zadania. Dotąd jednak konstruktorzy pochłonięci udoskonalaniem swoich konstrukcji pomijali bardzo ważny problem jakim jest konieczność częstego ładowania. Dla przykładu, Asimo – chodzący samodzielnie robot, potrzebuje ładowania baterii co 40 minut. Konieczność ta bardzo ogranicza użyteczność współczesnych robotów.
„Żaden robot nie będzie naprawdę niezależny, dopóki nie będzie mógł sam regenerować swoich baterii" – powiedział Trung Nung Ngo.
Autorzy wynalazku skonstruowali robota-matkę, który może samodzielnie dotrzeć do innych maszyn i dokonać wymiany baterii. Na tym jednak nie koniec, gdyż robot-matka może naładować wyjęte zużyte baterie dzięki własnym ogniwom paliwowym, lub fotowoltaicznym.
Ale w szczególnych warunkach gdy ‘matka’ nie będzie mogła dotrzeć do robotów, te będą komunikować się ze sobą i, jeżeli zajdzie taka potrzeba, podzielą się zasobami energii tak, by móc samodzielnie do niej dotrzeć.
Dzięki tej technologii roboty będą mogły nieprzerwanie pracować w szczególnie trudnych warunkach, gdzie ludzie nie mają dostępu, albo jest po prostu zbyt niebezpiecznie, jak przy złożonych pracach konstrukcyjnych w niedostępnych miejscach, czy przeczesywaniu miejsc po katastrofach.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać robota przemysłowego i jakie procesy można zrobotyzować?
Robotyzacja to dla twojego zakładu szansa na podniesienie wydajności i jakości produkcji. To również możliwość na polepszenie warunków pracy i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-