Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-18
Roboty tworzą miejsca pracy dla ludzi
Roboty tworzą miejsca pracy dla ludzi
Roboty tworzą miejsca pracy dla ludzi
Rozwój robotyki przyczyni się w przeciągu pięciu najbliższych lat do stworzenia miliona specjalistycznych miejsc pracy na całym świecie. Powstaną one w takich sektorach, jak: elektronika użytkowa, spożywczy, energetyki solarnej i wiatrowej oraz produkcji akumulatorów, czytamy w raporcie ‘Positive Impact of Industrial Robots on Employment’, przygotowanym przez International Federation of Robotics.

Raport pokazuje, że w latach 2000 do 2008 zatrudnienie w branżach produkcyjnych wzrosło w niemalże wszystkich zindustrializowanych krajach; nawet tam, gdzie drastycznie wzrosła liczba wykorzystywanych robotów.

Zjawisko takie daje się zaobserwować obecnie w Chinach, Brazylii oraz innych rozwijających się krajach, gdzie robotyka zyskuje na znaczeniu.

W Brazylii, w analizowanym okresie liczba stosowanych robotów wzrosła czterokrotnie, a produkcja i zatrudnienie wzrosły w tym czasie o przeszło 20 procent.

Peter Gorle, autor raportu, wskazał trzy kluczowe obszary, w których robotyka zyskuje na znaczeniu:

Tam, gdzie roboty wykonują pracę, która jest dla ludzi niebezpieczna

Tam, gdzie roboty wykonują pracę, która w krajach bogatych jest dla ludzi nieopłacalna

Tam, gdzie roboty wykonują pracę, której ludzie wykonać nie mogą

Przykładem miasta, w którym roboty ratują miejsca pracy dla ludzi jest duńskie Odense. Europejski przemył okrętowy jest od kilkudziesięciu lat w defensywie, a roboty stały się kluczem do oszczędności i poprawy efektywności stoczni Odense Steel Shipyard.

Firma zainwestowała w samodzielne zrobotyzowane systemy spawające, które przyniosły wiele korzyści. Dzięki zastosowaniu robotów, współczynnik produktywności wzrósł sześciokrotnie w porównaniu ze spawaniem ręcznym. Zaowocowało to przyspieszeniem produkcji oraz poprawą jej jakości. Pozwoliło również uratować posady wykfalifikowanych spawaczy.

Autorzy raportu wskazują też, że rozwój sektorów wysokich technologii, jak: elektroniki, półprzewodników czy farmaceutycznego, wspierany był przez roboty, które zapewniły konieczną jakość, precyzję, szybkość oraz identyfikację, które nie są możliwe do osiągnięcia metodami manualnymi.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :