Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-01-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-01-12
Roboty ze zmysłem empatii
fot. pixabay
fot. pixabay

Jeśli chodzi o naśladowanie ludzkich emocji, roboty mają przed sobą długą drogę do pokonania, jednak naukowcy z laboratorium Creative Machines Columbia Engineering zrobili pierwszy krok w tym kierunku. Zaprojektowali robota zdolnego do przewidywania zamiarów drugiej maszyny.

Inżynierowie umieścili jednego robota w ograniczonej przestrzeni o wymiarach 91,5 x 67cm i zaprogramowali w taki sposób, aby poruszał się w kierunku dowolnego zielonego koła, które mógł dostrzec na podłożu. Duże czerwone pole zasłaniało robotowi widok niektórych z nich. W związku z tym, nie kierował się w ich stronę, nawet jeśli były fizycznie bliżej niż inne. Nad nim umieszczono robota, który przez dwie godziny obserwował pierwszą z maszyn, a następnie na tej podstawie zaczął przewidywać ścieżki jej ruchu.

Obserwator był w stanie prawidłowo określić ruchy robota w 98 ze 100 przypadków bez otrzymywania dodatkowych informacji o przeszkodzie lub celach maszyny mobilnej. To bardzo prosty eksperyment, jednak jego wyniki są imponujące.

- Nasze odkrycia zaczynają pokazywać, jak roboty mogą postrzegać świat z perspektywy innego - powiedział główny autor badań, Boyuan Chen - Zdolność obserwatora, którą zaprezentowaliśmy jest prawdopodobnie bardzo prymitywną formą empatii.

Eksperyment jest próbą przeszczepienia ludzkiego zachowania w ramach teorii umysłu na grunt robotyki. Teoria umysłu to zrozumienie przez nas faktu, iż inni ludzie mogą posiadać inne cele lub perspektywy niż my sami i zwykle objawia się u ludzi w wieku około 3 lat. Jest to kluczowy aspekt w rozwoju umiejętności współpracy, współzawodnictwa oraz empatii.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
yahoo
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :