
Zespół badaczy sztucznej inteligencji i robotyki z Uniwersytetu Carnegiego i Mellonów opracował we współpracy z inżynierami NVIDIA nowy model szkolenia robotów. Pozwala im poruszać się jak sportowcy.
W swoim artykule opublikowanym na serwerze preprintów arXiv grupa opisuje, w jaki sposób opracowała nowe podejście umożliwiające trening ruchów całego ciała robotów humanoidalnych.
Podczas swojego badania naukowcy zauważyli, że większość wysiłków mających na celu trenowanie robotów do wykonywania określonych czynności koncentruje się głównie wokół lokomocji. Efektem jest opracowanie wielu konstrukcji, które potrafią się bardzo dobrze poruszać. Pomimo tego, żadna z nich nie potrafi wykonywać płynnych i atletycznych ruchów. Według amerykańskich inżynierów odpowiedzią na ten stan rzeczy jest przeniesienie nacisku na rozwój z wykorzystaniem treningu całego ciała.
Podczas prób jego opracowania zespół odkrył, że obecne modele szkoleniowe nie były dotąd adaptowalne i często wykorzystywały wiele parametrów, co skutkowało zbyt ostrożnymi ruchami. To skłoniło ich do opracowania nowego dwuetapowego modelu szkolenia strukturalnego.
Pierwszy etap obejmuje trenowanie modułu sztucznej inteligencji, aby ten mógł rozumieć filmy z ruchem człowieka. Drugi natomiast odpowiada za zbieranie danych ze świata rzeczywistego w celu zidentyfikowania i pogodzenia różnic między sposobem w jaki poruszają się ludzie z filmów, a fizycznymi możliwościami robotów. Rezultatem jest struktura, którą zespół nazywa Aligning Simulation and Real Physics (ASAP).
Aby ją przetestować, badacze wytrenowali robota tak, aby realizował ruchy znane fanom sportu. Humanoid z powodzeniem wykonał słynny rzut z wyskoku Kobego Bryanta, Silencer LeBrona Jamesa i skok z obrotem w powietrzu Siu kojarzony z Cristiano Ronaldo. Na poniższym wideo można zapoznać się z rezultatami prac naukowców.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techxplore

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesna ścieżka edukacyjna w BCU przy Lotniczych Zakładaach Naukowych
Firma Bosch Rexroth, uznawana za lidera w dziedzinie technologii napędów i systemów sterowania, podjęła się ambitnego zadania - kompleksowo...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-