Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-05-06 | Ostatnia aktualizacja: 2008-05-06
ROMA, czyli automatyczny system wspierania kontrolerów ruchu kolejowego

ROMA, czyli automatyczny system wspierania kontrolerów ruchu kolejowego
Holenderskie Koleje (NS) poszukują od pewnego czasu sposobu na poprawę punktualności swoich pociągów. Jedną z branych pod uwagę możliwości jest optymalizowanie ruchu pod katem minimalizacji skutków awarii i opóźnień. Nawet pojedynczy opóźniony pociąg może wywołać całą falę dalszych opóźnień. Obecnie, gdy pojawia się taka sytuacja, to kontroler ruchu decyduje, które pociągi i w jaki sposób będą przekierowywane. Jest to jego natychmiastowa indywidualna decyzja narażona na wszystkie słabości ludzkiego rozumowania.
D’Ariano opracował zautomatyzowany system optymalizacji ruchu kolejowego ROMA, który będzie wspierał kontrolerów w podejmowaniu decyzji, wskazując optymalne trasy i kolejność przepuszczania pociągów. Ma on zapobiegać podejmowaniu błędnych i nieefektywnych decyzji.
System obecnie jest w fazie laboratoryjnej i do jego wdrożenia jeszcze daleka droga. Do tego, by był on niezawodny i skuteczny, potrzebuje on kompletu aktualizowanych na bieżąco danych dotyczących wszystkich poruszających się pociągów. Dziś nie ma takiej możliwości i choć coraz więcej pociągów wyposażanych jest w systemy GPS, na uruchomienie ROMA’y przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Pomimo tych trudności, D’Ariano wierzy, że NS i ProRail będą zainteresowane dalszym rozwijaniem tego systemu. „Dla nich jest to relatywnie niedrogi sposób na poprawę punktualności.” – powiedział D’Ariano.
Opracowywanie systemów takich jak ROMA jest wpisuje się w panujący trend ‘dynamicznego zarządzania ruchem’. Strategia ta oferuje kontrolerom większą elastyczność. Rozwiązanie tego rodzaju możemy obserwować na stacji Schiphol, gdzie w oparciu o podobny system, decyzja o tym na który peron wjedzie pociąg jest podejmowana w ostatniej chwili.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Delft University of Technology

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-