Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-02-20 | Ostatnia aktualizacja: 2011-02-20
Rozpędza się rynek systemów SCADA dla sektora ropy i gazu

Rozpędza się rynek systemów SCADA dla sektora ropy i gazu
Globalny rynek systemów SCADA w sektorze ropy i gazu napędzany jest przez cały szereg czynników. Obejmują one rosnący popyt na energię z paliw węglowych, eksploatowanie złóż znajdujących się w coraz bardziej odległych i nieprzyjaznych środowiskach, a także wymagania klientów dotyczące połączenia systemów SCADA z systemami IT oraz biznesowymi.
Firmy kładą coraz większy nacisk na usługi dostawców na przestrzeni całego łańcucha wartości oraz cyklu życia zasobów, a do tego stale poszukują dodatkowych funkcjonalności oprogramowania. „Systemy SCADA, wspólnie z zaawansowanymi aplikacjami, poprawiają przejrzystość oraz wydajność rozproszonych geograficznie zasobów oraz tworzą podstawę dla zarządzania w czasie rzeczywistym wydajnością produkcji.” – stwierdził Allen Avery, analityk z ARC.
Dostawcy SCADA oferują bardziej elastyczne, inteligentniejsze urządzenia, naciskając na całościowe rozwiązania, łączące ich sprzęt, oprogramowanie i usługi. Tradycyjnie, dostawcy SCADA wprowadzają innowacyjne funkcjonalności i pomagają klientom zaplanować programy migracyjne. Dostawcy oferują również szerszy zakres zaawansowanych aplikacji webowych oraz pakietów rozwiązań, szczególnie dla użytkowników chcących zintegrować SCADA z aplikacjami biznesowymi oraz łańcuchem dostaw.
Poza ich tradycyjną rola polegającą ma gromadzeniu danych i sterowaniu, wartość systemów SCADA jest wzbogacana o nowe aplikacje umożliwiające analitykę biznesową i dającą użytkownikom lepszy wgląd w ekonomię ich działań, a także narzędzia do śledzenia emisji węgla pomagające sprostać regulacjom środowiskowym.
Największym rynkiem jest północnoamerykański. Odpowiada on niemalże za połowę wszystkich dostaw i na przełomie lat 2009 i 2010 wyraźnie się ożywił dzięki zwiększeniu transportu ciekłego węglowodoru z kanadyjskich smolistych piasków oraz większej aktywności operatorów rurociągów, którzy zmuszeni są modernizować swoje systemy, by móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw współczesnych rozwiązań SCADA. Drugim co do wielkości segmentem rynku jest rejon EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Jednakże jego tempo wzrostu będzie mniejsze, głównie przez spadek aktywności na rynku zachodnioeuropejskim. Równocześnie jednak ożywia się rynek rosyjski i bliskowschodni.
Coraz większe znaczenie zyskują regiony rozwijające się, gdzie realizowane od podstaw jest coraz więcej projektów. Prym wiedzie tu Azja, a w szczególności Chiny, które intensywnie się rozwijały w 2010 i rozwijać się mają nadal.
Podobny raport pod koniec ubiegłego roku opublikował Frost & Sullivan.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ARC

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-