Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-09-29 | Ostatnia aktualizacja: 2006-09-29
Rozwiązania Beckhoff pomogły w modernizacji mediolańskiej La Scali

Rozwiązania Beckhoff pomogły w modernizacji mediolańskiej La Scali
Cały projekt modernizacji La Scali został przeprowadzony przez firmę ACR z Pawia di Udine. Obejmował on kompletną renowację budynku oraz unowocześnienie scen – w tym systemów technicznych. Wszystkie prace miały zapewnić teatrowi zgodność z obecnymi normami oraz bezpieczną, nowoczesną i komfortową przestrzeń.
Automatyka przestrzeni scenicznej i zakulisowej została w całości wdrożona przez firmę Elettrica Ducale snc, która specjalizuje się w tego typu pracach (wśród wykonanych przez nią instalacji jest między innymi słynny teatr Giuseppe Verdiego w Trieście). Modernizacja systemu elektrycznego i technologii automatyki w La Scali został szczególnie nakierowany na procesy sterowania i bezpieczeństwa ruchomych elementów scen.
Zawansowana maszyneria sceniczna to techniczny majstersztyk. Scena mediolańskiej La Scali składa się z ruchomych sekcji o rozmiarach 20 x 18 m, a każda z nich z 15 elementów o różnych wysokościach. Przy pomocy elektrycznych wyciągów, elementy te mogą się poruszać niezależnie od siebie z różnymi prędkościami. Scena podzielona jest na trzy części, które także mogą poruszać niezależnie.
Całość porusza się dzięki około 150 silnikom (moce od 0.75kW do 160 kW), sterowanymi bezpośrednio przez falowniki. Wszystkie ruchy scen, aby zapewnić maksymalne standardy bezpieczeństwa i funkcjonalności, są stale monitorowane przez 997 czujniki położenia, 725 czujniki procesowe, 480 wyłączniki graniczne, 72 enkodery absolutne i 117 enkodery przyrostowe. Sygnały z przetworników są odczytywane z wykorzystaniem sieci Lightbus.
Sercem automatyki La Scali jest oprogramowanie Beckhoffa TwinCAT. Koordynuje ono wszelkie ruchy podczas spektakli. Środowisko to pozwoliło na szybkie i proste realizowanie złożonych funkcji sterowania zadaniami PLC i Motion Control. Działanie systemu jest rozdzielone pomiędzy cztery komputery przemysłowe C6140, połączone przez DVI i USB z panelami operatorskimi serii CP78xx. 15-calowe panele dotykowe zapewniają kontrolę podczas całego procesu konfiguracji scen. Instalacja składa się z około 3500 wejść cyfrowych, 1600 wyjść cyfrowych, 100 analogowych wejść/wyjść, oraz 72 osi z 21 enkoderami pomocniczymi. Cały system komunikuje się poprzez szybką i bezawaryjną sieć Lightbus. Wyjątkiem są falowniki, których pracą steruje się wykorzystując sieć PROFIBUS.
Ten nowoczesny system zapewnia, że wszelkie instalacje teatralne mogą być montowane i rozmontowywane w bardzo szybki sposób. Obecnie dzięki modernizacji, La Scala może zaprezentować dwa różne spektakle w ciągu jednego dnia, a repertuar mógł być zwiększony o 80 oper i 45 przedstawień baletowych w jednym sezonie.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Beckhoff

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wszystko o HMI (Human-Machine Interface), co automatyk powinien wiedzieć
Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >> Tematyka interfejsów pośredniczących między człowiekiem a maszyną pojawia się...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-