
Podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Napędy i Sterowania Hydrauliczne i Pneumatyczne, firma Parker Hannifin, zaprezentowała najnowsze rozwiązania służące redukcji zużycia energii elektrycznej w maszynach przemysłowych, elektryfikacji maszyn mobilnych i zastosowania wodoru jako nośnika energii.
Konferencja odbyła się w połowie października w Pałacu Pakoszów Piechowicach na Śląsku pod patronatem prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, prezydenta CETOP oraz Dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.
„Celem konferencji jest nie tylko przedstawienie teoretycznych podstaw naukowych, badawczych i technicznych, ale także wymianja doświadczeń oraz prezentacje innowacyjnych rozwiązań i aplikacji, które znajdą odzwierciedlenie w praktyce", podkreślał Filip Kozioł, Application Engineer Electromechanics w Parker Hannifin, jeden z prelegentów firmy na NSHP.
Choć głównym tematem spotkania były rozwiązania hydrauliczne i pneumatyczne, zwracano uwagę na potrzebę wdrażania nowych podejść do tradycyjnych rozwiązań, w związku choćby z wymaganiami, którym musi sprostać współczesny przemysł w dobie walki ze zmianą klimatu. Te zagadnienia to punkt wyjścia prezentacji wygłoszonych przez przedstawicieli Parkera, Filip Kozioła oraz Aleksandra Szeląga.
Energia zmagazynowana w wodorze może być kluczowym źródłem czystej energii, wspierając zrównoważony rozwój wielu obszarów przemysłu. Kwestia transformacji energetycznej i pokonania wyzwań ekologicznych jest kluczowa w dobie walki z globalnym ociepleniem, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i ograniczając negatywny wpływ przemysłu na środowisko.
Elektryfikacja i elektromobilność zapewnia ekologiczne alternatywy dla pojazdów spalinowych, na co wswojej prezentacji zwracał uwagę Filip Kozioł:
„Zmienno prędkościowe zasilanie funkcji hydraulicznych w maszynach przemysłowych pozwala na potencjalne oszczędności energii sięgające nawet 70%. Niższa prędkość przy częściowym obciążeniu przekłada się na mniejszy poziom hałasu zarówno w przypadku pompy, jak i silnika – redukcja może wynieść aż 20 dB, co przyczynia się do lepszego środowiska pracy i mniejszych zakłóceń akustycznych".
Z drugiej strony elektryfikacja funkcji roboczych w maszynach mobilnych umożliwia precyzyjne dostarczenie niezbędnej ilości energii do systemu, co pozwala na zmniejszenie strat w porównaniu do tradycyjnych systemów napędzanych spalinowo w przyjazny środowisku sposób.
Więcej na temat rozwiązań firmy Parker tutaj.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia branży
- Dodał:
- Parker Hannifin Sales CEE

Galeria komunikatu
Czytaj także
-
Technologia przyjazna środowisku
Nowoczesna hydraulika przemysłowa odgrywa kluczową rolę w realizacji dwustopniowego celu przyjętego w paryskim porozumieniu klimatycznym. Dzięki...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-