Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-06-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-06-26
Rusza PROTEUS – program budowy zrobotyzowanego systemu wspierającego działania służb ratowniczych i antykryzysowych
Rusza PROTEUS – program budowy zrobotyzowanego systemu wspierającego działania służb ratowniczych i antykryzysowych
Rusza PROTEUS – program budowy zrobotyzowanego systemu wspierającego działania służb ratowniczych i antykryzysowych
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) poinformował o rozpoczęciu prac nad nowatorskim na skalę światową projektem PROTEUS. Jego celem jest stworzenie systemu, który będzie wspierał koordynację i prowadzenie akcji ratunkowych prowadzonych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne - w tym przez straż pożarną, policję, wojsko i jednostki antyterrorystyczne.

System pozwoli na właściwe rozpoznanie sytuacji, śledzenie jej rozwoju i podjęcie optymalnych działań ratowniczych. Pozwoli to ograniczyć rozmiary zdarzenia, zwiększyć skuteczność prowadzonych działań oraz bezpieczeństwo zarówno poszkodowanych, jak i samych ratowników.

Prace nad programem PROTEUS są prowadzone przez konsorcjum złożone z ośrodków i instytucji naukowo-badawczych pod kierownictwem PIAP, który jest pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia. Realizacja programu jest współfinansowana ze środków funduszu rozwoju regionalnego Unii Europejskiej w ramach „Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013”. Program będzie realizowany w latach 2009-2013, a jego wartość wyniesie około 68 mln PLN.

„PROTEUS jest jednym z najbardziej nowatorskich projektów na świecie. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje tylko kilka czołowych ośrodków. Zarówno poszczególne elementy, jak i cały system muszą być na tyle skuteczne, niezawodne i elastyczne, by mogły zastąpić człowieka w najbardziej niebezpiecznych zdarzeniach: pożarach, katastrofach komunikacyjnych i budowlanych czy w sytuacji zagrożenia terrorystycznego” – mówi Piotr Szynkarczyk, kierownik projektu Proteus, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. „To jedna z tych rzeczy, których lepiej nie musieć używać, ale które trzeba mieć”.

System opracowany w ramach projektu PROTEUS będzie składał się z kilku elementów, w tym z Mobilnego Centrum Dowodzenia (MCD), Mobilnego Centrum Operatorów Robotów (MCOR), trzech mobilnych robotów i Bezzałogowego Statku Latającego (BSL). Wszystkie elementy systemu będą wyposażone w spójny system łączności, co umożliwi ich współdziałanie na miejscu akcji nawet w przypadkach, gdy zostaną oddelegowane z różnych jednostek. Dzięki możliwości zestawienia na potrzeby konkretnej operacji różnych elementów systemu, każdorazowo będzie go można dostosować do charakteru zagrożenia oraz skali i rodzaju prowadzonych działań.

Wykorzystanie elementów sytemu PPROTEUS w akcjach ratowniczych znacznie zwiększy bezpieczeństwo osób biorących bezpośredni udział w akcji. W sytuacjach zagrożenia robot w zastępstwie człowieka rozpozna charakter zagrożenia i wykona szczególnie niebezpieczne czynności, takie jak podjęcie ładunku wybuchowego, którego nie da się rozbroić na miejscu, obserwację skażonego terenu, czy wejście na teren podmokły. Pozwoli to maksymalnie ograniczyć ryzyko podejmowane przez ludzi.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PIAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :