Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-28 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-28
Rynek czujników drukowanych i organicznych osiągnie w roku 2015 wartość 2,3 miliarda dolarów

Rynek czujników drukowanych i organicznych osiągnie w roku 2015 wartość 2,3 miliarda dolarów
Autorzy raportu uważają, że rynek czujników oferuje producentom elektroniki dużo miejsca, gdyż nie jest on jeszcze rynkiem przesyconym producentami, jak choćby rynki wyświetlaczy, czy RFID, gdzie panuje bardzo ostra konkurencja. Dodatkowo postęp technologiczny jaki dokonał się w ostatnim czasie i możliwość wykorzystywania do produkcji czujników materiałów elastycznych, otwiera przed nimi zupełnie nowe sektory, dotąd niedostępne. Nowoczesne czujniki coraz śmielej wkraczają w branże: medyczną, konstrukcyjną, odzieżową, inteligentnych etykiet i opakowań, robotów, kosmiczną, wojskową, czy wreszcie motoryzacyjną.
Czynników wpływających na ten gwałtowny rozwój rynku czujników jest wiele, autorzy raportu skupiają się jednak na kilku kluczowych.
Monitorowanie środowiska wymaga precyzyjnych, niedrogich i długofalowych metod monitorowania czynników zanieczyszczających. Biosensory zbudowane z drukowanych elektrod, albo organicznych tranzystorów są przykładem takiego niedrogiego rozwiązania. Elektroniczne czujniki wykorzystujące przewodzące polimery umożliwiają identyfikację zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym. Autorzy raportu szacują, że do 2015 roku, monitorowanie środowiska będzie największym, wartym 925 milionów dolarów, pojedynczym segmentem na rynku czujników drukowanych i organicznych.
Testy genetyczne, medycyna sądowa i przemysł farmaceutyczny, to kolejny sektor, który coraz częściej sięga po biochip’y i ‘microarray’e’. Jego wartość w roku 2015 ma wynosić 413 milionów dolarów.
Na korzyść elektroniki drukowanej i organicznej świadczą również niższe koszty związane z tymi technologiami. Niższe w porównaniu do drogich scentralizowanych systemów diagnostycznych. Kluczowymi elementami tego trendu są biosensory, oraz drukowane czujniki dotyku, które wykorzystywane są do diagnozowania chorób mięśni i kości. Do roku 2015, rynek czujników stosowanych w medycynie do diagnozowania i terapii ma osiągnąć wartość 414 milionów dolarów.
Również inteligentne ubrania są potencjalnym celem producentów czujników. Wśród takich zastosowań znajdują się ubrania, które dostosowują się do zmian temperatury otoczenia, czy bielizna, która monitoruje fizjologię człowieka i komunikuje się z centralnym systemem. Inteligentne materiały znajdują zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym. Przewidywana wartość rynku czujników związanych z inteligentnymi tekstyliami w roku 2015 wynosi 226 milionów dolarów.
Wśród firm i ośrodków badawczych wymienionych w raporcie znajdują się: Acrongenomics, Affymetrix, Agilent, Alpha MOS, AromaScan, BioDot, Bio Sensor Technologies, Cypak, Drop Sens EcoBioServices, ExonHit Therapeutics, Gas Sensor Solutions, GeSiM Infotonics, MeadWestvaco, Molecular Vision, National Centre for Sensor Research, NanoIdent, NASA, Nokia Research Center, Novartis, Ohmcraft, Osmatech, Pearson Matthews, Peratech, PerkinElmer, Rusens LTD, Sensible Solutions, Smiths Detection, Stora Enso, TagMaster, Tekscan, VTT, Yubico, Zyomyx i Windsor Scientific.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Sensors

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 3 – tworzenie, zastosowanie, perspektywy
Sprawdzanie kompletności czujnikiem BVS firmy Balluff Tworzenie niezawodnego przemysłowego systemu wizyjnego Praca nad systemem zaczyna...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-