Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-02-23 | Ostatnia aktualizacja: 2009-02-23
Rynek czujników fotoelektrycznych czekają duże zmiany

Rynek czujników fotoelektrycznych czekają duże zmiany
„Sytuacja taka prowadzić będzie do dalszej konsolidacji, ale stworzy również szanse dla firm, których finanse oraz klienci nie są tak podatni na obecny kryzys.” – stwierdził Florian Güldner z ARC Advisory Group, główny autor raportu. „Dodatkowo, istnieje wiele nowinek technicznych, jak technologie sieciowe IO-Link, które zarówno dziś jak i w przyszłości stanowić będą dla rynku stymulację tworząc bardzo dynamicznie rozwijające się pod-segmenty.” – dodał.
Cały rynek czujników fotoelektrycznych jest silnie utowarowiony, a pomimo tego pozostaje silnie podzielony. Ogromna liczba firm oferuje niemalże identyczne produkty. W szczególności dotyczy to barier optycznych, które są do siebie tak podobne, że wyróżnia je praktycznie wyłącznie cena.
Istnieją dwie strategie stosowane przez dostawców czujników: projektowanie modułowe, oraz dostarczanie gotowych i kompletnych rozwiązań. Ta druga prowadzi do tego, że niektórzy dostawcy automatyki produkują jedynie 30 procent z pełnego asortymentu czujników fotoelektrycznych, podczas gdy inne firmy, które produkują ich znacznie więcej i to na wysokim poziomie, na rynku są niemalże niezauważalne.
Aby być na rynku czujników liczącym się graczem, który oferuje rozwiązania, a nie pojedyncze czujniki, firma musi poradzić sobie z kwestią łączności. Obecnie czujniki, nawet te najbardziej zaawansowane, przeważnie połączone są standardowym kablem, który przesyła zarejestrowane zmiany do PLC. Ostatnio, dwie firmy i organizacje forsują nowe standardy: ODVA forsuje CompoNet, a ProfiBus forsuje IO-Link. Oba te podejścia zasadniczo się od siebie różnią. IO-Link kładzie nacisk na informacje i elastyczność w standardowym trzyprzewodowym kablu, a CompoNet skupia się na optymalizacji kosztów i prędkości. Użytecznym jest połączenie zaawansowanych czujników za pomocą technologii sieciowych, szczególnie, że czujniki zaawansowane stanowią blisko 10 procent całego rynku czujników. IO-Link realizuje przesył sygnału za pośrednictwem standardowego, trzyprzewodowego kabla, który w warstwie fizycznej stanowi 24 woltowe zasilanie dla czujników.
Regionalnie patrząc, coraz istotniejsza dla dostawców czujników jest Azja, gdyż rynek ten dynamicznie rozwija się dzięki rosnącej produkcji, a także postępującej automatyzacji. Dodatkowo, na azjatyckim rynku zaawansowanych czujników wciąż brak jest silnej konkurencji. Ameryka Północna z kolei bardzo mocno odczuwa skutki kryzysu finansów i uzależnienia od najbardziej newralgicznych branż.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ARC

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Urządzenie bezpieczeństwa SF-C21 firmy Panasonic
Firma Panasonic wprowadziła do swojej oferty jednostkę SF-C21, która może być stosowana do wszystkich rodzajów urządzeń zabezpieczających, takich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-