Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-08-25
Urządzenie bezpieczeństwa SF-C21 firmy Panasonic

Firma Panasonic wprowadziła do swojej oferty jednostkę SF-C21, która może być stosowana do wszystkich rodzajów urządzeń zabezpieczających, takich jak wyłączniki bezpieczeństwa, czujniki bezpieczeństwa, skanery bezpieczeństwa lub kurtyny bezpieczeństwa.

SFC21
SFC21

Urządzenie SF-C21 jest w stanie zastąpić cztery przekaźniki bezpieczeństwa. W związku z tym wykonujemy znacznie mniej połączeń. Kompaktowe rozmiary ( wysokość 97mm x szerokość 45mm x długość 85mm) umożliwiają montaż nawet w wąskich przestrzeniach. SF-C21 posiada cztery pomocnicze wyjścia półprzewodnikowe (PNP). Urządzenia takie jak sterowniki PLC, panele operatorskie HMI itp mogą monitorować SF-C21 za pośrednictwem komunikacji RS485 ( Modbus RTU ), istnieje możliwość uzyskania informacji na temat stanu, wybranej logiki i ewentualnych błędów. SF-C21 nie może być sterowane przez zewnętrzne urządzenie, takie jak sterownik PLC.

Jednostka bezpieczeństwa SFC21 posiada zaprogramowaną logikę, więc nie są wymagane umiejętności programistyczne. Wystarczy obrócić pokrętło, aby wybrać jedną z ośmiu zaprogramowanych opcji. Urządzenie posiada certyfikat bezpieczeństwa i jest kompatybilne z kategorią 4 PLe.

Dla użytkowników, którzy chcą stworzyć obwód bezpieczeństwa, zalecamy korzystanie z oprogramowania SF-C. Oprogramowanie nie wymaga umiejętności programistycznych.

Oprogramowanie SF-C:

*** Duża elastyczność
Oprogramowanie zapewnia dużą elastyczność. Można tworzyć własną logikę, zmieniać typy urządzeń wejściowych lub dostosować logikę pobraną z SF-C21.
Bardzo prosto można dokonać zmian ustawień wyjść pomocniczych, jak również ustawień opóźnienia ( ON delay / OFF delay ). Utworzona logika może być przechowywane w komputerze PC.

Ustawienia:
• Wybór urządzeń wejściowych
• Wybór logiki
• Wybór trybu reset ( auto / manual )
• Ustawienie wyjść pomocniczych [ sterowanie wyjściami, reset wyjść, itp. ]
• OFF delay: ustawianie czasu (od 0,0 do 60,0 s )
• ON delay: ustawianie czasu [ 1 do 5940 sekund (99 minut) ]
• Ustawienia czasu Mutingu [ 1 do 5940 sekund (99 minut) ] lub bez
limitu
• OVERRIDE: ustawienie czasu (od 1 do 600 s )
• RS-485 (MODBUS RTU) ustawienia komunikacji itp.

*** Wszechstronne funkcje
Stan urządzeń wejściowych i wyjściowych, połączonych z SF-C21, może być monitorowany w czasie rzeczywistym za pośrednictwem USB.
Funkcja symulatora weryfikuje, czy logika utworzona przez użytkownika działa w sposób zamierzony.
Niekompletna logika przeniesiona do SF-C21 zostaje zablokowana, przez co unikamy potencjalnych zagrożeń.

Przykładowe urządzenia bezpieczeństwa, które mogą współpracować z SF-C21:


*** Kurtyny bezpieczeństwa z serii SF4B firmy Panasonic:

Optyczne kurtyny bezpieczeństwa serii SF4B gwarantują wysokie bezpieczeństwo bez ingerencji w przebieg procesu produkcyjnego.

Zapewnienie optymalnego zapobiegania wypadkom, zabezpieczenie życia ludzkiego w zautomatyzowanych systemach produkcji jest najwyższym priorytetem firmy Panasonic.
Jest to między innymi jednym z powodów zaprojektowania optycznej kurtyny bezpieczeństwa serii SF4B.
Takie innowacyjne podejście jest rozwiązaniem różnorodnych problemów związanych z inżynierią bezpieczeństwa jakie mogą zaistnieć w codziennej produkcji.

Problem ingerencji światła zewnętrznego:
W przypadku konwencjonalnych optycznych kurtyn bezpieczeństwa, proces produkcyjny jest często natychmiast zatrzymywany za przyczyną pojawienia się zakłócającego światła zewnętrznego (np. optyczne lampy błyskowe ), nawet w przypadku braku zagrożenia dla personelu pracującego w strefie niebezpiecznej. Światło zewnętrzne ( obce ) oraz pochodzące od innych pracujących kurtyn nie wpływa na pracę kurtyny bezpieczeństwa. W ten sposób można uniknąć zbędnych i nieprzewidzianych przestojów w procesie produkcyjnym.

Problem "strefy martwej":
W przypadku serii SF4B nie ma mowy o strefie martwej wynikającej z konstrukcji kurtyn.
Kiedy kurtyny łączy się kaskadowo, nie ma potrzeby nakładania strumieni świetlnych by zlikwidować strefę martwą.

Informacje techniczne o kurtynach z serii SF4B:
• 4 kategoria bezpieczeństwa, standardy: EN 61496-1 (Type 4), EN ISO 13849-1
(Category 4, PLe), EN 61508-1 to 7 (SIL3), EN 55011, EN 50178, EN 61000-6-2,
• zerowa „martwa strefa",
• zasięg do 7m przy wykrywaniu palca, zasięg do 9m przy wykrywaniu dłoni,
• możliwość podłączenia do 3 zestawów,
• wyposażona w podwójny obwód bezpieczeństwa,
• zabezpieczenie przed interferencją,
• cyfrowy wskaźnik błędów,
• PNP/NPN,
• muting control dla każdego promienia,
• stopień ochrony IP67,
• funkcja EDM ( External Device Monitoring ) – kontrola zewnętrznych styków,
• funkcja override - RESTART maszyny bez konieczności usunięcia detalu,
• zaślepianie statyczne/dynamiczne,
• czas reakcji 14ms,

*** Skaner bezpieczeństwa SD3-A1 firmy Panasonic:

Firma Panasonic posiada w swojej ofercie skaner bezpieczeństwa serii SD3, który jest zgodny z wymogami 3 kategorii bezpieczeństwa. Kontroli może podlegać do 8 zaprogramowanych i przełączalnych stref o kształcie nadanym przez programistę ( konfiguracja stref nie jest przy tym procesem skomplikowanym, realizowanym poprzez dołączone oprogramowanie ). Skaner dedykowany jest do aplikacji bezpieczeństwa na maszynach do następujących zadań: kontroli wejścia w strefę niebezpieczną, kontroli przestrzeni wokół automatycznych wózków transportowych oraz kontroli obecności przedmiotów w określonej strefie. 3 kategoria bezpieczeństwa zapewniona jest w strefie o promieniu 4 metrów i w kącie 190 stopni. Ponadto w promieniu do 15 metrów można zdefiniować strefę ostrzegawczą, a w zastosowaniach nie związanych z bezpieczeństwem strefa ta może wynosić nawet 50 metrów. Posiada on również funkcję zapobiegającą interferencji między kilkoma skanerami, oraz kontroli rozkalibrowania układu względem czasu.

*** Czujniki bezpieczeństwa z serii ST4 firmy Panasonic:

Kompaktowe czujniki bezpieczeństwa powstały z myślą zabezpieczania małych i wąskich powierzchni, gdzie tradycyjne kurtyny posiadają zbyt duże gabaryty. Większe możliwości funkcjonalne umożliwia 15 metrowy zasięg działania. Czujniki funkcjonują jako oddzielne jednostki (bariery świetlne) współpracujące ze sterownikiem, do którego można podłączyć do 6 czujników. Czujniki te spełniają wymagania IV kategorii bezpieczeństwa.

Głowice czujników ST4 mają kompaktowe wymiary i gabarytami przypominają standardowe czujniki fotoelektryczne, co znacząco upraszcza montaż, natomiast stopień ochrony IP67 wskazuje, że mogą pracować w trudnym środowisku (zapylenie, obecność wody). Czujniki posiadają funkcję przeciwzakłóceniową od rozbłysków świetlnych pochodzących z innych źródeł światła.

Kontakt:
mbb@mbb.pl
tel. 22 331 75 71

Autor:
Krzysztof Sobolewski
Dodał:
MBB s.c.

Czytaj także