
W Monachium od 19 do 22 czerwca odbędzie się wystawa Automatica 2018. Będzie ona dowodem na to, że terminy takie jak robotyka w chmurze i inteligentna produkcja nie są już tylko hasłami, ale stają się coraz bardziej namacalną rzeczywistością.
Sieci cyfrowe rozwijają się coraz szybciej, co jest zaskakujące nawet dla branży. Powód jest jeden: chociaż generuje to znaczne koszty, to w przyszłości się one zwrócą. Według niedawnego badania "The Digitalization Productivity Bonus: Sector Insights" firmy Siemens Financial Services (SFS) producenci mogą osiągnąć roczny wzrost wydajności poprzez obniżenie kosztów dzięki automatyzacji i digitalizacji swoich systemów produkcyjnych.
Istnieje wiele firm, które stanowią świetny przykład jak wydajna może być inteligentna produkcja. Kuka łączy świat analogowy i cyfrowy w produkcji komponentów robotów w całkowicie zautomatyzowanej komórce sieciowej. Do całości dołącza się też świat cyfrowy poprzez łączenie ze sobą wszystkich komponentów i chmury Kuka.
W tym kontekście wszystkie aktywne elementy komórki są zintegrowane w inteligentnym środowisku produkcyjnym. Wszystkie dane maszyn, robotów, wrzeciona do obróbki i narzędzia są gromadzone w skrzynce Kuka Connectivity, przekazywane do chmury, przetwarzane i wizualizowane w konfigurowalnych przeglądach zwanych pulpitami nawigacyjnymi. W rezultacie operatorzy, konserwatorzy i kierownictwo mają pełną przejrzystość procesu produkcji w dowolnym miejscu i czasie.
Również Centrum Kompetencji Audi w zakresie urządzeń i technologii formowania demonstruje zalety cyfrowej sieci w obróbce narzędzi. Kolejnym krokiem w tej dziedzinie ma być Toolmaking 4.0. Gereon Heinrich z Centrum wyjaśnia, o co w tym wszystkim chodzi: "W przeszłości wiercenia promieniowe były wykorzystywane do wstawiania otworów wentylacyjnych w narzędziach formujących. Miało to jednak swoje wady: proces był jest zautomatyzowany, był zatem czasochłonny i wiązał się z wysokimi kosztami. To nie pasuje do koncepcji Toolmaking 4.0, w której wymagane jest cyfrowe połączenie w sieci wszystkich etapów procesu."
Od niedawna wysoce precyzyjny robot przemysłowy TX200 firmy Stäubli wykonuje głęboko wywiercone otwory. Ich pozycje, które były określane w czasochłonnym procesie w hali fabrycznej, można już teraz określić w systemie CAD. Dzięki temu cyfrowemu procesowi tak żmudna praca zostaje całkowicie wyeliminowana. W rezultacie czas przerobu został zminimalizowany o 60%.
Podczas wystawy w Monachium zostanie udowodnione, że przyszłość produkcji przemysłowej zostanie całkowicie połączona w sieć, a także zostanie pokazane, jakie korzyści wynikają z tego i jak łatwo można wdrożyć wymagane do tego sieci otwarte. Już dziś jest jasne: wiele firm ma motto wystawy "Przemysł 4.0", "Inteligentna fabryka" lub "Cyfrowe sieci", a innowacje, które zostaną zaprezentowane w Monachium, mają bardziej rewolucyjny niż ewolucyjny charakter.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- machiningnews.com; cbn.co.za

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-