
Samodzielny, zasilany energią fal robot oceaniczny PacX Papa Mau ukończył właśnie swoją liczącą dziewięć tysięcy mil morskich podróż przez Pacyfik, bijąc tym samym rekord najdłuższej podróży odbytej przez samodzielny pojazd.
Papa Mau podczas swojej podróży, zanim dotarł do celu w Hervey Bay, musiał zmagać się z wieloma przeciwnościami, jak: sztormy, rekiny, okrążenie Wielkiej Rafy Koralowej, czy prąd wschodnioaustralijski.
„Powiedzieć, że widząc Papa Mau zawijającego do portu byliśmy podekscytowani, to mało." – stwierdził Bill Vass, CEO Liquid Robotics. „Zorganizowaliśmy ekspedycję PacX po to, by pokazać, że roboty Wave Glider są w stanie nie tylko przetrwać na oceanie, ale i zgromadzić przy tym i przesłać w czasie rzeczywistym dane dotyczące oceanu. Pokazaliśmy , że możliwe jest przesyłanie danych o oceanie w najtrudniejszych nawet oceanicznych warunkach." – dodał.
Ruch fal jest najsilniejszy na powierzchni, a im jest głębiej, tym szybciej słabnie. Specjalna, dwuczęściowa konstrukcja Papa Mau wykorzystuje to zjawisko do napędzenia pojazdu. Gdy fala unosi górny element znajdujący się na powierzchni, unosi się również połączona podwodna część. Przegubowe śmigła zamocowane na części podwodnej są dociskane, a ruch części podwodnej w górę zamienia się w ruch w górę i do przodu. Gdy podwodny element opada, śmigła znów sprawiają, że pojazd porusza się w dół i do przodu. Proces ten jest powtarzalny i pojawia się przy najmniejszym nawet ruchu fal na powierzchni.
Papa Mau wyposażony jest w GPS i zaawansowane algorytmy do nawigacji, moduł komunikacji satelitarnej oraz całą gamę czujników, które mierzą i monitorują ocean dookoła. Zasilanie dla system zapewniają umieszczone nad wodą panele solarne.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miniaturowa kamera termowizyjna do kontroli procesów przemysłowych
Za jedną z najbardziej atrakcyjnych metod pomiaru temperatury na odległość uważa się dziś termografię. Jest to proces obrazowania w paśmie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-