Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-13
Samowystarczalne czujniki
Naukowcy z niemieckiej Fraunhofer Technology Group TEG skonstruowali przetwornik będący w stanie wytworzyć energię elektryczną z przepływających dookoła prądów powietrza, czy wody.

Technologia ta może w przyszłości pozwolić zbudować czujniki monitorujące ciśnienie, które zamiast polegać na bateriach, będą w stanie zasilić się same. Naukowcy z TEG przekonują, że pozwoli to znacząco obniżyć koszt utrzymania czujników wykorzystywanych w zakładowych sieciach pneumatycznych.

Cały proces odbywa się w obudowie, przez którą kierowane jest powietrze, czy woda, podobnie jak krew przepływająca przez serce.

Powoduje on zmiany ciśnienia w gałęziach sprzężenia zwrotnego, które z kolei oddziaływuje na elementy piezoceramiczne. Te z kolei przekształcają energię strumienia w elektryczną, na poziomie mikro-, albo miliwatów.

Urządzenie tego rodzaju może być wykorzystywane, na przykład, w inżynierii medycznej i może działać w każdej sieci związanej z przepływem gazu, czy cieczy.

„Zaletą naszego systemu jest to, że może generować energię zarówno z powietrza, jak i wody.” – powiedział Axel Bindel, lider grupy. Co więcej, nie ma w nim żadnej ruchomej części. Urządzenie może być produkowane w ramach prostych procesów, co pozwala obniżyć jego koszty.” – dodał.

wspomniany przetwornik energii strumieniowej prezentowany jest na stoisku Fraunhofer podczas targów Electronica, odbywających się w dniach 11 do 14 listopada w Monachium.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :