Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-07-27
- AP AUTOMATYKA - MControl jako narzędzie do OPTYMALIZACJI kosztów

MControl jako narzędzie do OPTYMALIZACJI kosztów w nowych i rewitalizowanych inwestycjach

     Jednym z najważniejszych aspektów każdej nowej, jak i rewitalizowanej inwestycji jest „OPTYMALIZACJA". Projektanci, wykonawcy czy inwestorzy, podążając za tym trendem, często decydują się na tańsze komponenty/urządzenia, aby obniżyć koszty projektu. Każdemu jednak zależy by zachować jak najlepszą jakość, lecz nieuniknione jest, że tańszy produkt może okazać się gorszy niż pierwotnie zaplanowany oryginał (np. w sposobie wykonania, rodzaju użytego materiału, wykorzystanej technologii, czy żywotności produktu).

     Dostawcy prześcigają się w oferowaniu nowych i tańszych odpowiedników, które imitują oryginalny produkt. Rzadko jednak szuka się oszczędności nie na urządzeniach, a na sposobie ich instalacji. Optymalizacja procesu instalacji wiąże się ze znacznymi oszczędnościami – redukcja kosztów związanych z wykorzystanymi materiałami (przewodów, kanałów, akcesoriów montażowych), czy czasem pracy instalatora.

     Od lat współpracujemy z integratorami i producentami urządzeń z branży HVAC, znamy więc ich potrzeby i problemy. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, opracowaliśmy nowy produkt – kontroler MControl. Zastosowanie naszego urządzenia pozwala na wygenerowanie oszczędności poprzez nawet czterokrotne zmniejszenie ilości przewodów przy zachowaniu tych samych elementów wykonawczych, a co za tym idzie skrócenie czasu pracy montera. Uzyskując w efekcie NIŻSZY KOSZT INSTLACJI / NIŻSZY KOSZT URZĄDZENIA.

 

Rys. 1. MControl – narzędzie do optymalizacji kosztów w inwestycjach
Rys. 1 MControl – narzędzie do optymalizacji kosztów w inwestycjach

     MControl podłączony do urządzenia nadrzędnego (np. sterownik PLC, panel HMI, ...) przy pomocy popularnego standardu komunikacyjnego RS-485 (protokół MODBUS RTU), pozwoli na przetworzenie sygnałów i zasilenie czterech różnych urządzeń. Tym sposobem, nie jest wymagane prowadzenie oddzielnych przewodów, zyskując na krótszym czasie pracy instalatora. Urządzenie może być wykorzystywane w instalacjach BMS lub jako element automatyki centrali wentylacyjnej – zastosowanie MControl ułatwi montaż automatyki w centralach o konstrukcji modułowej.

Rys. 2 Przykładowa aplikacja z wykorzystaniem kontrolera MControl
Rys. 2 Przykładowa aplikacja z wykorzystaniem kontrolera MControl

      Kontroler MControl może być wykorzystywany do zadawania pozycji dowolnego siłownika elektrycznego ze sterowaniem modulowanym modulowanym (0)2...10V i zasilaniem 24V z poziomu np. sterownika PLC (z portem RS485) poprzez interfejs przemysłowy RS-485 (MODBUS RTU). Dodatkową zaletą kontrolera jest możliwość podłączenia czujnika dwustanowego, przetwornika z wyjściem analogowym (0...10V lub 0/4...20mA) i czujnika temperatury powietrza (cyfrowy czujnik temperatury w komplecie).

     Kontroler zaprojektowany jest do współpracy z urządzeniami dowolnego producenta. Wykorzystanie popularnego interfejsu RS-485 (MODBUS RTU) umozliwia zadawanie informacji z poziomu DOWOLNEGO sterownika PLC lub panelu HMI wyposażonego w port RS485. Zaletą opisywanego rozwiązania jest możliwość podłączenia wielu elementów i kontrolerów MControl w jednej sieci RS-485.

Rys. 3 Schemat systemu z kilkoma siłownikami w jednej sieci RS-485
Rys. 3 Schemat systemu z kilkoma siłownikami w jednej sieci RS-485

Podstawowe właściwości urządzenia :

  • Zasilanie: 24V
  • Interfejs: RS-485 (MODBUS RTU)
  • Kompatybilne z siłownikiem ON/OFF (model MControl D)
  • Kompatybilne z siłownikiem 0(2)...10V ze sprzężeniem zwrotnym 0(2)...10V (model MControl C)
  • Liczba wejść cyfrowych: 4 (do czujników dwustanowych)
  • Liczba wejść analogowych: 1 (do czujników z wyjściem 0...10V, 0...20mA lub 4...20mA)
  • Liczba wejść czujnika temperatury: 1 (do cyfrowych czujników temperatury)
  • Obudowa: Poliwęglan / IP65

     Jako projektant i producent kontrolera MControl jesteśmy w stanie dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb naszych Kontrahentów.
Nie rzadko w wyniku modyfikacjom odpowiadającym potrzebom naszych Kontrahentów, otrzymują oni unikatowy produkt, przygotowany wyłącznie dla nich.

Zobacz pracę MControl w praktyce : https://www.youtube.com/watch?v=ueziXmglMGM

Więcej informacji można uzyskać kontaktując z naszymi specjalistami - www.apautomatyka.pl / biuro@apautomatyka.pl.

 

 

Autor:
AP AUTOMATYKA
Źródło:
apautomatyka.pl
Dodał:
AP Automatyka S.C.