Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-03-25 | Ostatnia aktualizacja: 2010-03-25
Samuel i Roman na Robot Challenge

Samuel i Roman na Robot Challenge
ROBOT CHALLANGE to prestiżowe, ogólnoeuropejskie zawody robotyczne, organizowane przez austriackie stowarzyszenie InnoC przy współpracy z tamtejszym ministerstwem nauki. W tegorocznej edycji w 11 konkurencjach wzięło udział ponad 600 robotów.
Reprezentanci Polski, czyli roboty z Politechniki Wrocławskiej - Samuel i Roman, choć wyglądają zupełnie inaczej, mają postać kojarzącą się z ludzką głową. Umieją wykrywać twarze, wypowiadać niektóre kwestie i wyrażać podstawowe ludzkie emocje, takie jak gniew, radość, zaciekawienie, smutek, lęk, zdziwienie. Stoiska Koła Naukowego Robotyków "KoNaR" cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród publiczności jak i organizatorów.
Samuel powstał jako efekt 50 dni pracy członków koła. Usytuowany jest na postumencie wyposażonym w monitor, który służy do wyświetlania obrazu pochodzącego z oczu robota. Budowę Samuela rozpoczęto z myślą uświetnieniu obchodów 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu. Robot ten, jak informują autorzy, jest pierwszym zrealizowanym w Polsce projektem antropomorficznej głowy, wyposażonej w wizyjny i dźwiękowy system sensoryczny. Więcej informacji o Samuelu można znaleźć na stronie: http://www.twingo.ict.pwr.wroc.pl/samuel/.
Robot Roman natomiast wciąż jest rozwijany. Prace nad nim są częścią europejskiego projektu LIREC, realizowanego w ramach 7 Programu Ramowego. Roman zajął już pierwsze miejsce w kategorii freestyle wrocławskich zawodów ROBOTIC ARENA 2009. Więcej na jego temat można dowiedzieć się pod adresem: http://www.konar.ict.pwr.wroc.pl/infopage.php?id=60.
Studenci Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej również w poprzednich latach brali udział w zawodach robotów w Wiedniu. W 2009 roku ich maszyna – o nazwie Kosmos - zajęła I miejsce w kategorii Freestyle, a w kategorii minisumo na drugim miejscu uplasował się robot Sine. Rok wcześniej polski Eurobot zdobył czwarte miejsce.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP Nauka w Polsce, KoNaR

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 3 – tworzenie, zastosowanie, perspektywy
Sprawdzanie kompletności czujnikiem BVS firmy Balluff Tworzenie niezawodnego przemysłowego systemu wizyjnego Praca nad systemem zaczyna...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-