Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-07-03 | Ostatnia aktualizacja: 2006-07-03
Siemens podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem w Warszawie

Siemens podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem w Warszawie
System ma na celu przyspieszenie przejazdu środkami transportu publicznego oraz rozładowanie korków i zwiększenie przepustowości ulic w mieście. Pozwoli on na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ruchu oraz ograniczy negatywny wpływ ruchu drogowego na środowisko. Podstawowe zadania systemu zostały określone na podstawie obecnego systemu transportowego miasta jak i z uwzględnieniem jego przyszłego dynamicznego rozwoju.
System początkowo obejmie swoim zasięgiem obszar centrum miasta w okolicach Powiśla. Będzie on oparty o najnowsze rozwiązania z dziedziny sterowania ruchem drogowym, które są wprowadzane przez firmę Siemens w największych miastach świata. System integruje cały szereg danych dotyczących sytuacji w mieście, otrzymywanych z wielu źródeł takich jak czujniki pomiaru natężenia ruchu, komputery pokładowe w pojazdach transportu publicznego, stacje pogodowe, wideomonitoring. Wszystkie dane o bieżącym i planowanym natężeniu ruchu, bieżących i prognozowanych warunkach pogodowych, zaistniałych korkach i zdarzeniach na drogach są poddawane analizie w centrali zarządzania ruchem i stanowią bazę dla podjęcia działań usprawniających ruch na całym obszarze. Stąd automatycznie system steruje sygnalizacją świetlną rozsyłając programy do sterowników sygnalizacji, programuje informacje wyświetlane na tablicach informacyjnych treści dla kierowców. Informacje o ruchu w mieście będą również na bieżąco prezentowane na ogólnodostępnej stronie internetowej dla mieszkańców i gości odwiedzających miasto.
Realizacja pierwszego etapu projektu potrwa 16 miesięcy od dnia wskazanego przez Zamawiającego jako początek realizacji i obejmie 35 skrzyżowań, w tym dziewięć w ciągu Al. Jerozolimskich, które otrzymają priorytet dla ruchu tramwajowego. Dodatkowo, do systemu zostanie włączona infrastruktura sterowania ruchem w tunelu Wisłostrady wzbogacona o moduł wideodetekcji. Zainstalowanych zostanie też pięć tablic informacyjnych dla kierowców o programowanej zmiennej treści oraz 20 kamer w systemie wideomonitoringu. Całość będzie wykorzystywać nowobudowaną światłowodową sieć transmisji danych.
Obecnie wszystkie większe miasta na świecie stoją przed wyzwaniem rozwiązania coraz większych problemów wynikających z lawinowo rosnącego natężenia ruchu drogowego. Transport publiczny i prywatny staje się coraz mniej efektywny. Kosztowna rozbudowa infrastruktury dróg tylko doraźnie pozwala rozwiązywać lokalne problemy. Natomiast w dłuższej perspektywie odpowiedzią na odczuwalne podniesienie komfortu życia mieszkańców, poziomu bezpieczeństwa i ograniczenia negatywnych skutków dla środowiska są jedynie kompleksowe rozwiązania, takie jak planowany system dla Warszawy. Należy również podkreślić, że zastosowanie innowacyjnych rozwiązań umożliwia rozwój wdrażanego, a później działającego systemu tak pod względem zasięgu jak i funkcjonalności oraz zadań jakie będzie spełniał.
Firma Siemens jest liderem technologicznym w dziedzinie wdrażania systemów sterowania i zarządzania ruchem drogowym. Zrealizowała i prowadzi szereg projektów w największych miastach na całym świecie m. in. w Atenach, Budapeszcie, Berlinie, Kopenhadze, Pradze, Wiedniu, Rzymie, Genewie, Buenos Aires, Johannesburgu, Bogocie. Dzięki tak wielu działającym systemom Siemens wykorzystuje rozliczne doświadczenia i zdobytą wiedzę dla ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich rozwiązań, które obecnie zaoferował w projekcie dla Warszawy. Najnowsze osiągnięcia w tym obszarze zostały ostatnio zaprezentowane podczas największych na świecie targów Intertraffic w Amsterdamie i będą one wykorzystane także w Warszawie.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Siemens

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym jest Internet Rzeczy?
Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >> Początki IoT Większość z nas posiada podstawową wiedzę, czym jest Internet ....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-