Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-11-08 | Ostatnia aktualizacja: 2006-11-08
Sterowanie oczami

Sterowanie oczami
System EYCIN (ang. Eye-Controlled Interaction) może okazać się niezwykle przydatny przy tworzeniu aplikacji zarówno dla ludzi niepełnosprawnych, jak i profesjonalistów ze służb utrzymania ruchu w fabrykach. System taki miałby się sprawdzać w sytuacjach gdy człowiek ma zajęte obydwie ręce.
Systemy śledzenia ruchu gałek ocznych dla operacji sterowania urządzeniami są już od pewnego czasu dostępne, ale integrowanie ich z komputerowym, graficznym interfejsem użytkownika jest problematyczne. Mimowolne ruchy oczu mogą zostać błędnie odczytane jako polecenie ruchu, zaś zbyt długie skupienie wzroku na danym elemencie może zostać zinterpretowane jako sygnał „kliknięcia”.
Niemieccy inżynierowie są zdania, że udało im się pokonać te przeszkody, łącząc wiedzę inżynieryjną z psychologią. Ich oprogramowanie precyzyjnie interpretuje ruchy źrenic poprzez przyjazny i łatwy w użyciu interfejs w stylu systemu Windows.
EYCIN składa się z monitora połączonego z kamerą śledzącą ruch gałki ocznej, przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania do optycznego rozpoznawania ruchów źrenicy. Cyfrowy wskaźnik na monitorze podąża za ruchem oka, zaś kiedy użytkownik skupi swój wzrok na danym elemencie przez czas dłuższy niż pół sekundy, system odczytuje to jako kliknięcie.
Inżynierowie rozpracowali problem zbyt długiego wpatrywania się w jeden punkt na monitorze, poprzez usunięcie etykiet na przyciskach, które sprawiały, że użytkownik poświęcał na ich przeczytanie zbyt dużo czasu. Dodatkowo przyciski na środku monitora są mniejsze niż te znajdujące się na jego obrzeżach. Błędy ruchów wywołane mimowolnymi ruchami źrenic zostały zminimalizowane poprzez zastosowanie filtru uśredniania statystycznego, dzięki któremu ruch kursora stał się bardziej płynny.
Specjaliści widza zastosowanie dla takiego systemu nie tylko w branży przemysłowej, ale także w życiu codziennym, np. do włączania i wyłączania światła w domu, czy sterowanie telewizorem, a także dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Specjaliści chcieliby także połączyć swoją technologię z systemem rozpoznawania głosu.
(lz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym warto pamiętać decydując się na system CCTV?
Systemy monitoringu zapewniają możliwość obserwacji domu, firmy oraz obiektów użyteczności publicznej. Jednak, aby właściwie spełniły...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-