Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-09-22 | Ostatnia aktualizacja: 2006-09-22
Student zbudował skaner przestrzenny

Student zbudował skaner przestrzenny
Tym młodym wynalazca jest Michał Siemiński, który zaprojektował i zbudował skaner w ramach pracy inżynierskiej. Joanna Józefiak z Agencji Reklamowej Heureka podkreśliła fakt, iż perspektywy rozwoju i wykorzystania tego urządzenia są już teraz niezwykle szerokie.
W swoim projekcie Michał wykorzystał laser kupiony na warszawskim dworcu kolejowym za 5 złotych, mały procesor (8bit RISC, koszt - 10 złotych) oraz inne, drobne części, takie jak rezystory, tranzystory i kondensatory. Przydatne okazały się także elementy znalezione w przydomowym garażu – szklana, gruba rurka służąca za soczewkę walcową do rozszczepienia światła z lasera. Cały projekt kosztował go zaledwie 50 zł.
Zasada działania skanera polega na oświetlaniu obiektu promieniem lasera, rozszczepionym przez soczewkę walcową. Powstały w ten sposób obraz, przypominający czerwoną płaszczyznę znaną wszystkim z pokazów laserowych, fotografowany jest następnie zwykłym aparatem cyfrowym. W ten sposób udaje się uzyskać dobry jakościowo skan.
Tymczasowo skaner przyda się przede wszystkim w grafice, ale trwają prace nad jego dalszym rozwojem. Rozważane są możliwości jego wykorzystania m.in. do pozycjonowania osób przy badaniach rentgenowskich i tomografii oraz w przemyśle - do wykonywania kopii przedmiotów lub sterowania obrabiarkami cyfrowymi.
Władze uczelni obiecują wsparcie w dalszym rozwoju skanera
(lz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Inspekcja RTG układów elektronicznych
Postępująca miniaturyzacja oraz zwiększona gęstość upakowania układów elektronicznych prowadzi do częstszego występowania różnych wad zarówno w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-