Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-30
Jakie maszyny do laserowej obróbki metalu warto mieć?

Jakie maszyny do laserowej obróbki metalu warto mieć? Które innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie tak zwanej optymalizacji produkcji przemysłowej kupić? Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb. Dziś przedstawiamy maszyny CNC, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

  1. Czym jest spawarka laserowa?
  2. Do czego wykorzystuje się wycinarki laserowe?
  3. Kiedy sprawdzą się lasery czyszczące?
  4. Jakie maszyny CNC warto jeszcze mieć?

Jeśli interesują Cię maszyny CNC, koniecznie sprawdź ofertę firmy, która nie tylko dysponuje wysokiej jakości i innowacyjnymi rozwiązaniami. Warto nawiązać w tej kwestii współpracę z takim miejscem, który poza maszynami oferuje kompleksową usługę, a mianowicie serwis czy w obrębie projektowania oraz wykonawstwa. Zanim jednak zaczniesz szukać odpowiedniej firmy, sprawdź, w jakie maszyny CNC do laserowej obróbki metalu warto zainwestować.

Czym jest spawarka laserowa?

Niemalże każde Centrum Maszyn CNC dysponuje takimi urządzeniami jak spawarki laserowe. Rozwiązanie tego rodzaju uważa się za doskonałą alternatywę dla standardowej techniki spawania. Nierzadko spawarka laserowa okazuje się wydajniejsza, jednocześnie dokładniejsza i zdecydowanie bardziej ekonomiczna. To nic innego jak mobilna stacja robocza, która wyróżnia się swoim wszechstronnym zastosowaniem.

Na czym w ogóle polega cały proces laserowego spawania? Otóż w jego trakcie dochodzi do stapiania powierzchni styku elementów, które są ze sobą łączone. Na ten obszar styku za pomocą spawarki laserowej doprowadza się skoncentrowaną wiązkę światła, charakteryzującą się jednocześnie dużą energią i gęstością. Spawarki laserowe zapewniają nie tylko elastyczność w przypadku zastosowania, ale także niezawodność. Spawanie za pomocą urządzeń tego rodzaju sprawdzi się szczególnie w produkcji zautomatyzowanej, wieloseryjnej oraz zrobotyzowanej. Sam laser fibrowy do przemysłowego spawania gwarantuje wydajność i łatwość obsługi. Ponadto ta technika spawania w porównaniu z tradycyjnymi metodami jest również bezpieczniejsza.

Spawarkę laserową można wykorzystać do łączenia między innymi powierzchni delikatnych. Lasery tego rodzaju skutecznie łączą przeróżne materiały, bez względu na ich rodzaj, kształt czy grubość. Same spoiny, które pozostawia po sobie ta metoda spawania, są niemalże niewidoczne i bardzo trwałe. Mała konstrukcja spawarki laserowej pozwala na bezproblemowe przenoszenie urządzenia między stacjami roboczymi.

Spawarki laserowe wykorzystuje się najczęściej w przetwórstwie spożywczym, branży motoryzacyjnej, elektronicznej, astronautyce, w lotnictwie, a także przy produkcji matryc lub produkcji urządzeń sanitarnych.

Do czego wykorzystuje się wycinarki laserowe?

Na rynku aktualnie można znaleźć takie urządzenia jak wycinarka laserowa do rur i profili, czyli maszyny, które wyróżniają się nie tylko precyzją cięcia, ale i gwarantują bezpieczeństwo, odpowiednią stabilność oraz wysoką jakość całego procesu. Sporą popularnością cieszy się szczególnie wycinarki laserowe DNE member of Bystronic, w których stosuje się najnowszą generację źródła światłowodowegto IPG oraz autorską głowicę laserową 2D/3D. Ponadto produkty te mają także funkcję Auto-Focus. Urządzenia można doposażać – na przykład w systemy załadowczo-rozładowcze zarówno manualne, jak i automatyczne czy półautomatyczne, w bardziej zaawansowany sterujący system oraz dodatkową obrotnicę, która umożliwia bezodpadowe cięcie danego materiału.

Na uwagę zasługuje również wycinarka laserowa do arkuszy blach tej samej marki. Maszynę wyposaża się w specjalne oprogramowanie sterujące, a mianowicie w taki system operacyjny, który wyróżnia się doskonałą intuicją, wydajnością oraz precyzją.

Cięcie laserowe zarówno rur i profili, jak i arkuszy blach ma bardzo szerokie zastosowanie szczególnie przy produkcji samochodowej, wyrobów metalowych, produktów sprzętowych, części precyzyjnych, produkcji statków czy w lotnictwie. W ofercie marki znajdziesz głównie maszyny do cięcia laserowego o mocy od 2000 do 20000W. Taka obrabiarka laserowa sprawdzi się przede wszystkim przy cięciu stali węglowej, nierdzewnej, ocynkowanej, mosiądzu czy aluminium.

Kiedy sprawdzą się lasery czyszczące?

W Centrum Maszyn CNC dostępny jest także laser czyszczący, który bazuje na efekcie uderzeniowej fali. Do zalet urządzenia zalicza się łatwą obsługę, dokładność oraz elastyczność. Te parametry sprawiają, że coraz więcej klientów chętniej sięga po tę metodę czyszczenia niż po tradycyjne sposoby. Lasery czyszczące skutecznie usuwają bardzo trudne zanieczyszczenia i zabrudzenia. Dzięki urządzeniom tego rodzaju oczyścisz daną powierzchnię między innymi z rdzy i farby. Ponadto laser czyszczący sprawdzi się także przy odtłuszczaniu. Dodatkowo wspomaga konserwację kamiennej powierzchni.

Czyszczenie przemysłowe i konserwacja jeszcze nigdy nie była tak prosta, jak z wykorzystaniem lasera światłowodowego. To proces nie tylko skuteczny, ale i bardzo precyzyjny, wydajny i elastyczny. Jeśli nie chcesz inwestować w maszynę, ale potrzebujesz konieczne rozwiązania z zakresu czyszczenia przemysłowego oraz konserwacji, odpowiednia będzie dla Ciebie usługa czyszczenia laserowego, którą oferuje między innymi Centrum Maszyn CNC.

Jakie maszyny CNC warto jeszcze mieć?

Jakie jeszcze maszyny CNC kupić? Przede wszystkim Generator Azotu, czyli wytwornicę azotu, która produkuje wysokociśnieniowy i idealnie czysty azot. Własna produkcja gazu to przede wszystkim oszczędność w firmie, dlatego warto zastanowić się nad tego rodzaju rozwiązaniem. Generator azotu ma wiele zalet, a najważniejszą z nich niewątpliwie jest to, że urządzenie umożliwia na przykład wycinarkom laserowym ciąć stal dużo szybciej i przede wszystkim taniej, niż w sytuacji, gdy wykorzystuje do tego tlen lub powietrze.

Jeśli zależy Ci na zaawansowanej technologii druku 3D, najlepszym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa 3d do metalu, która sprawdzi się przy tworzeniu struktur przestrzennych – szczególnie tych skomplikowanych. Drukarkę tego rodzaju uważa się za doskonałą alternatywę dla metody odlewniczej oraz ubytkowej. Drukarka laserowa 3D do metalu pozwoli Ci na drukowanie detali oraz przeróżnych form i kształtów. To doskonała metoda w momencie, gdy produkcja danego elementu inną techniką jest niemożliwa lub po prostu trudna. Jeżeli istotne jest zachowanie struktury materiału przylegającego, należy upewnić się, że automatyczny podajnik drutu działa prawidłowo. Spawanie laserowe wymaga nie tylko doświadczenia, ale też sprzętu. W innym wypadku trudno uzyskać oczekiwane efekty i to niezależnie od tego, czy automatyczny podajnik drutu fanuci będzie stosowany. Przy pracy w stali nierdzewnej warto stosować system chłodzenia zintegrowany do obszaru spawania, co przełoży się na różne materiały żywotność źródła. Ze względu na to, że technologia laserowa nie należy do tanich, czego przykładem jest laser fiber, warto wybrać wykwalifikowany serwis dostępny online do bieżącej konserwacji, aby szeroko stosowana technologia posłużyła przez długi czas i oferowała wysoką prędkość spawania już podczas nagrzewania wstępnego.

Autor:
Centrum Maszyn CNC
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także