Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2022-08-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-08-10
Sumitomo opracowało wspinającego się robota
fot. pixabay
fot. pixabay

Japoński gigant przemysłowy Sumitomo Heavy Industries twierdzi, że opracował nowatorskiego robota zdolnego do poruszania się po zakrzywionych stalowych ścianach dzięki wykorzystaniu przyczepności magnetycznej.

Osiągnięcie jest częścią projektu realizowanego w Centrum Badań Technologicznych Sumitomo, mającego na celu automatyzację różnych zadań produkcyjnych w zakładach przemysłowych.

Roboty kołowe z przyczepnością magnetyczną są dobrze znane w produkcji i konserwacji dużych konstrukcji stalowych, takich jak statki i obiekty przemysłowe. Większość konwencjonalnych maszyn dedykowanych do wspinania się po ścianach jest zaprojektowana do współpracy z płaskimi powierzchniami.

Aby dostosować takie roboty do zakrzywionych powierzchni, konieczne jest wykonanie maszyny mniejszej niż pokonywana krzywizna lub tak by pasowała ona do jej określonego kształtu i kierunku ruchu. Oznacza to, że takie konstrukcje mają ograniczony zakres płaszczyzn, po których mogą się poruszać, a więc również zadań, które mogą wykonywać oraz rodzajów narzędzi mogących przenosić.

W ramach nowego projektu Sumitomo wynalazło nowatorskie sferyczne koło zawierające magnes, który można obracać wokół dwóch osi. Firma twierdzi, że ich robot może dostosowywać się i przemieszczać po zakrzywionych powierzchniach, co nie było możliwe w przypadku konkurencyjnych maszyn.

Oprócz poruszania się w ten sposób, jest również w stanie łatwo przyczepiać się i odczepiać, zmieniając kierunek siły magnetycznej, a także wspinać się po narożnikach bez konieczności stosowania skomplikowanych elementów kontrolnych.

W produkcji dużych konstrukcji stalowych zadania, takie jak spawanie na wysokości i na zakrzywionych powierzchniach są trudne do zautomatyzowania i wymagają zaawansowanych umiejętności. Nowo opracowany robot może być wykorzystywany właśnie do takich operacji i oczekuje się, że zmniejszy fizyczne obciążenie pracowników, tworząc w ten sposób bezpieczniejsze i bardziej inteligentne zakłady produkcyjne nowej generacji. Obecnie Sumitomo pracuje nad praktycznymi zastosowaniami robota w inspekcji, cięciu i spawaniu łukowym w obrębie zakładów produkcyjnych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
roboticsandautomationnews
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :