
Japoński gigant przemysłowy Sumitomo Heavy Industries twierdzi, że opracował nowatorskiego robota zdolnego do poruszania się po zakrzywionych stalowych ścianach dzięki wykorzystaniu przyczepności magnetycznej.
Osiągnięcie jest częścią projektu realizowanego w Centrum Badań Technologicznych Sumitomo, mającego na celu automatyzację różnych zadań produkcyjnych w zakładach przemysłowych.
Roboty kołowe z przyczepnością magnetyczną są dobrze znane w produkcji i konserwacji dużych konstrukcji stalowych, takich jak statki i obiekty przemysłowe. Większość konwencjonalnych maszyn dedykowanych do wspinania się po ścianach jest zaprojektowana do współpracy z płaskimi powierzchniami.
Aby dostosować takie roboty do zakrzywionych powierzchni, konieczne jest wykonanie maszyny mniejszej niż pokonywana krzywizna lub tak by pasowała ona do jej określonego kształtu i kierunku ruchu. Oznacza to, że takie konstrukcje mają ograniczony zakres płaszczyzn, po których mogą się poruszać, a więc również zadań, które mogą wykonywać oraz rodzajów narzędzi mogących przenosić.
W ramach nowego projektu Sumitomo wynalazło nowatorskie sferyczne koło zawierające magnes, który można obracać wokół dwóch osi. Firma twierdzi, że ich robot może dostosowywać się i przemieszczać po zakrzywionych powierzchniach, co nie było możliwe w przypadku konkurencyjnych maszyn.
Oprócz poruszania się w ten sposób, jest również w stanie łatwo przyczepiać się i odczepiać, zmieniając kierunek siły magnetycznej, a także wspinać się po narożnikach bez konieczności stosowania skomplikowanych elementów kontrolnych.
W produkcji dużych konstrukcji stalowych zadania, takie jak spawanie na wysokości i na zakrzywionych powierzchniach są trudne do zautomatyzowania i wymagają zaawansowanych umiejętności. Nowo opracowany robot może być wykorzystywany właśnie do takich operacji i oczekuje się, że zmniejszy fizyczne obciążenie pracowników, tworząc w ten sposób bezpieczniejsze i bardziej inteligentne zakłady produkcyjne nowej generacji. Obecnie Sumitomo pracuje nad praktycznymi zastosowaniami robota w inspekcji, cięciu i spawaniu łukowym w obrębie zakładów produkcyjnych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- roboticsandautomationnews

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Intralogistyka 4.0 w praktyce czyli automatyzacja transportu wewnętrznego z...
Logistyka wewnątrzzakładowa to ważny element łańcucha dostaw i jej usprawnianie w dużym stopniu poprawia efektywność działania przedsiębiorstwa....
-
Przenośne drukarki etykiet
Przenośne drukarki etykiet mają jedną ogromną zaletę - ich zastosowanie pozwala zoptymalizować prace przemysłowe magazynów i sklepów. ...
-
-
-
-
-
-