Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-11-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-11-26
Światło wykryje materiały wybuchowe i kokainę nie gorzej od psiego nosa
Światło wykryje materiały wybuchowe i kokainę nie gorzej od psiego nosa
Światło wykryje materiały wybuchowe i kokainę nie gorzej od psiego nosa
Dwaj profesorowie, Juan G. Santiago ze Stanford University oraz Carl Meinhart z University of California-Santa Barbara opracowali nowy rodzaj sensora do wykrywania: materiałów wybuchowych, kokainy, czy toksyn. Detektor ten bazuje na zjawisku spektroskopii wykorzystującej precyzyjne kontrolowanie mikroskopijnych strumieni wody płynących przez szklane, cieńsze od ludzkiego włosa rurki.

Ten rodzaj spektroskopii umożliwia identyfikację nieznanej substancji poprzez rozpuszczenie jej w wodzie, a następnie przepuszczenie jej strumienia przez szklane rurki, gdzie jest on oświetlany przez światło lasera. Cząsteczki tajemniczej substancji odpowiadają rozpraszając fotony, których charakterystyczna częstotliwość pozwala zidentyfikować badaną substancję.

Zastąpienie szklanych rurek, otwartymi kanalikami umożliwiło przeistoczenie instrumentu laboratoryjnego w użyteczny detektor. „Identyfikacja konkretnej substancji zajmuje zaledwie dwie, trzy sekundy, znacznie krócej niekonkurencyjne urządzenia.” – powiedział Juan Santiago.

U podstaw tej technologii leży powierzchniowo wzmocniona spektroskopia Ramana (SERS). Termin ‘wzmocniona’ wywodzi się z cząsteczek złota lub srebra wysianych w wodzie. Cząsteczki badanej substancji łączą się z cząsteczkami złota i srebra, co czyni je łatwiejszymi do wykrycia. „To jest ogromne wzmocnienie,” – przyznał Santiago. W efekcie cząsteczki mogą być nawet trylion razy łatwiejsze do wykrycia.

Carl Meinhart przewiduje, że w przeciągu pięciu lat uda się zmniejszyć urządzenie do rozmiaru dwóch, trzech centymetrów.

„Gdybyś miał kokainę leżącą na stole, moglibyśmy zapewne wykryć jej opary, co jest jak dotąd niespotykane,” – dodał Meinhart „To taki optyczny nos. Wykorzystuje my światło, by wywąchać rzeczy, które dotąd był w stanie wywąchać jedynie pies.”

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także