Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-11-26 | Ostatnia aktualizacja: 2007-11-26
Światło wykryje materiały wybuchowe i kokainę nie gorzej od psiego nosa

Światło wykryje materiały wybuchowe i kokainę nie gorzej od psiego nosa
Ten rodzaj spektroskopii umożliwia identyfikację nieznanej substancji poprzez rozpuszczenie jej w wodzie, a następnie przepuszczenie jej strumienia przez szklane rurki, gdzie jest on oświetlany przez światło lasera. Cząsteczki tajemniczej substancji odpowiadają rozpraszając fotony, których charakterystyczna częstotliwość pozwala zidentyfikować badaną substancję.
Zastąpienie szklanych rurek, otwartymi kanalikami umożliwiło przeistoczenie instrumentu laboratoryjnego w użyteczny detektor. „Identyfikacja konkretnej substancji zajmuje zaledwie dwie, trzy sekundy, znacznie krócej niekonkurencyjne urządzenia.” – powiedział Juan Santiago.
U podstaw tej technologii leży powierzchniowo wzmocniona spektroskopia Ramana (SERS). Termin ‘wzmocniona’ wywodzi się z cząsteczek złota lub srebra wysianych w wodzie. Cząsteczki badanej substancji łączą się z cząsteczkami złota i srebra, co czyni je łatwiejszymi do wykrycia. „To jest ogromne wzmocnienie,” – przyznał Santiago. W efekcie cząsteczki mogą być nawet trylion razy łatwiejsze do wykrycia.
Carl Meinhart przewiduje, że w przeciągu pięciu lat uda się zmniejszyć urządzenie do rozmiaru dwóch, trzech centymetrów.
„Gdybyś miał kokainę leżącą na stole, moglibyśmy zapewne wykryć jej opary, co jest jak dotąd niespotykane,” – dodał Meinhart „To taki optyczny nos. Wykorzystuje my światło, by wywąchać rzeczy, które dotąd był w stanie wywąchać jedynie pies.”
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Physorg

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Analiza zawartości wilgoci – poradnik
Poradnik jest pomocny w rzetelnym oznaczaniu zawartości wilgoci przy użyciu wagosuszarki halogenowej. Przedstawiono tu następujące zagadnienia: ...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-