
Japońscy deweloperzy wyprodukowali niewielki, lecz precyzyjny czujnik prądu, który, jak przewidują, może doprowadzić do tworzenia lżejszych, mniejszych i bardziej wydajnych przetwornic. Czujnik GCBC bada pole magnetyczne za pomocą własnej konstrukcji, eliminując potrzebę stosowania rdzenia do koncentracji strumienia magnetycznego. Efektem jest możliwość montowania na płytce PCB ważącego tylko 3 gramy urządzenia.
Pomiar prądu dzięki tradycyjnym czujnikom opiera się o jedną z dwóch metod – pomiar rezystancji bocznika lub pomiar strumienia magnetycznego generowanego przez przewodnik. Przekładniki prądu DC (DCCT) wykorzystują pomiar strumienia magnetycznego – dzięki niskiemu nakładowi kosztów, uzyskiwane są bardzo precyzyjne wyniki. Jest to najczęściej używany element pomiarowy w projektach przetwornic, ale jego wielkogabarytowa konstrukcja wymagająca rdzenia magnetycznego jest zazwyczaj bardzo ciężka. Ponadto, w związku z dużymi stratami energii, DCCT nagrzewają się bardzo szybko.
Nowe urządzenie pomiarowe, które może być montowane na płytkach PCB jest uważane za najmniejsze i najlżejsze dostępny na rynku. Do badania pola magnetycznego wykorzystuje czujnik GMR, eliminując potrzebę stosowania rdzenia. Jego wymiary to zaledwie 13,4x15,7x7,2mm, a waga jedynie 3g. Płytki magnetyczne okalające czujnik chronią go przed zakłóceniami zewnętrznymi, zapewniając przy tym dużą dokładność.
Opór uzwojenie pierwotnego jest mniejsze niż 60μΩ. To oporność mniejsza o 40% niż w konkurencyjnych czujnikach. Ogranicza to straty mocy. Zakres prądowy to ±50A, a w przyszłości nawet 150A.
Twórcy sensora, firma Alps Green Devices, uważa, że ich wyrób znajdzie zastosowanie w aplikacjach, takich jak napędy o zmiennej prędkości (VSD), uniwersalne falowniki, kondycjonery mocy, obrabiarki CNC oraz układy klimatyzacji. Masowa produkcja ma rozpocząć się jesienią tego roku, a do kwietnia 2015, ma zamiar produkować miesięcznie około 100 000 sztuk.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- drivesncontrols

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
4 powody, dla których warto standaryzować falownikowe układy napędowe
Stając przed doborem przemiennika częstotliwości do układu napędowego maszyny, poza podstawowymi pytaniami na temat napięcia zasilania, rodzaju...
-
-
-
-
Intek
Skąd u nich lęgną się takie pomysły? Czyżby wpływ diety bogatej w owoce morza? Podziwiam i gratuluję.