
Francuscy naukowcy opracowali sposób umieszczania cienkich aluminiowych etykiet RFID na papierze. Metoda ta pozwala nie tylko ograniczyć ilość metalu potrzebnego na etykietę, a więc i jej koszty, ale również i otwiera przed etykietami RFID nowe możliwości.
Etykiety RFID są dziś nieodzownym elementem sprzedaży, logistyki czy magazynowania. Ich ogromną zaleta jest możliwość łatwego śledzenia obiektów do których są przyczepione. RFID są alternatywą dla konwencjonalnych kodów kreskowych, nad którymi ma tę przewagę, że etykieta nie musi być w zasięgu wzroku czytnika. Czynnikami, które hamują rozwój technologii RFID jest relatywnie wysoka wciąż cena etykiet, szczególnie w porównaniu z kodami kreskowymi, oraz mniejsza popularność. Dlatego właśnie obniżenie kosztów produkcji etykiet RFID jest tak ważne.
Istnieje kilka technik umieszczenia anteny na plastiku, jak wytrawianie czy galwanizowanie; oraz na papierze, jak: sitodruk, fleksografia czy litografia offsetowa.
Teraz, zespół Camille Ramade z University of Montpellier zaprezentował technikę prostego umieszczenia aluminiowej anteny etykiety RFID na papierze za pomocą termicznego naparowywania. Aluminium jest zdecydowanie tańsze w porównaniu z miedzią czy srebrem, które są wykorzystywane w niektórych rodzajach etykiet RFID. Naukowcy sugerują, że ich metoda pozwoli obniżyć koszt etykiety do jednej piątej. W skali całego rozwiązania, liczącego miliony etykiet, mogłoby to oznaczać ogromne oszczędności.
„Prototypy działają i z łatwością są wykrywane przez czytnik.” – stwierdził Ramade. „Kolejnym krokiem jest optymalizacja konstrukcji dla każdej rodziny chipów RFID. Pozwoliłoby to znacząco poprawić osiągi przy zachowaniu niskich kosztów.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Etykiety RFID. Gdzie można je wykorzystać?
Etykiety RFID coraz częściej wypierają popularne do tej pory kody kreskowe. Wybór technologii opartej na działaniu fal radiowych pozwala...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-