Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2024-04-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-04-11
Tkanka myszy w biohybrydowych robotach
fot. pixabay
fot. pixabay

Zespół naukowców z MIT wykorzystał żywą tkankę mięśniową myszy w połączeniu z syntetycznymi częściami do stworzenia biohybrydowych robotów.

Profesor inżynierii MIT Ritu Raman powiedział: - Budujemy tkanki mięśniowe z komórek myszy, a następnie umieszczamy je na szkielecie naszego robota. Mięśnie działają wówczas jako siłowniki - za każdym razem, gdy mięsień się kurczy, robot się porusza.

Włókna mięśniowe są przymocowane do sprężystej struktury szkieletowej układu. Biologiczna tkanka mięśniowa może być trudna w obróbce i ogólnie nieprzewidywalna. Pozostawiona na szalce Petriego będzie się rozszerzać i kurczyć zgodnie z oczekiwaniami, jednak nie w sposób kontrolowany.

Aby można ją było zastosować w systemach zrobotyzowanych, włókna muszą być niezawodne, przewidywalne i powtarzalne. W tym przypadku wymaga to zastosowania konstrukcji podatnych w jednym kierunku i odpornych na zmiany w drugim. Zespół Ramana znalazł rozwiązanie w laboratorium produkcyjnym MIT profesora Martina Culpeppera. Kluczem okazało się wykorzystanie konstrukcji o jednej setnej sztywności tkanki mięśniowej. Kiedy sprzężony z konstrukcją mięsień się kurczy, cała siła zostaje zamieniona na ruch w określonym kierunku.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techcrunch
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :