Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2003-08-26 | Ostatnia aktualizacja: 2003-08-26
Udane próby ornitoptera

Udane próby ornitoptera
Jak wyjaśnił Szczepański, w locie holowanym Ornitopter leci jak szybowiec. W powietrzu jest stateczny i stabilny. Prędkość startowa wynosi ok. 40 km/godz. Sprawdził się napęd ruchomych skrzydeł. Poruszały się płynnie w górę i dół napędzane mięśniami pilota. Konstrukcja jest bardzo wytrzymała przy założonych prędkościach lotu.
Prace związane z budową ostatniego prototypu ornitoptera (trzeciego z kolei) trwały ponad 5 lat. Budowa odbywała się w mieszkaniu, piwnicy, garażu. Pochłonęła ponad 6 tys. godzin pracy. Podstawowe trudności przy budowie to dbałość i walka o zachowanie symetryczności skrzydeł i konstrukcji, szycie i budowa lotek i pokrycia, mechanizmu napędowego.
Dotychczas na świecie zbudowano niewiele aparatów latających z ruchomymi skrzydłami, pomimo że koncepcja skrzydłowców przewijała się od początku istnienia lotnictwa. Jednak trudności techniczne i nie w pełni poznane zjawiska towarzyszące ruchom skrzydeł nie doprowadziły do powstania ornitoptera zdolnego do trwale ustalonego lotu. Wielu konstrukcji z ubiegłych wieków nie zrealizowano, gdyż konstruktorzy nie potrafili opanować szeregu nieznanych im zjawisk aerodynamicznych.
Zdaniem Szczepańskiego, do tej pory nie zrealizowano projektów dużych ornitopterów pilotowanych przez człowieka. Kiedy sam rozpoczynał projektowanie i budowę skrzydłowca ponad 20 lat temu, nie liczył na to że uda mu się budowę sfinalizować do końca XX wieku. Ukończenie jej w tym roku i pierwsze oderwanie się od ziemi, to dobry wkład w osiągnięcia 100 lat rozwoju lotnictwa.
"Pomimo to i mimo ograniczonych środków finansowych próby i testy będą nadal w miarę możliwości kontynuowane. Dysponujemy pełną dokumentacją przeprowadzonych prób i badań. Warto nadmienić, że pierwsze próby skrzydłowca udało się przeprowadzić w czasie obchodów stulecia lotnictwa" - informuje Szczepański.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ewolucja recyklingu opon dzięki firmie Hägglunds
Firma ECO Green (www.ecogreenequipment.com) z USA sprzedała swój pierwszy sprzęt do recyklingu opon, gdy jej założyciele naszkicowali swoją...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-