
Japońska firma produkująca roboty, Seiko Epson opracowała robota z dwoma manipulatorami, który jak twierdzi, rozszerzy zakres zadań, które mogą być zautomatyzowane na halach produkcyjnych. Robot wyposażony jest w wizję maszynową i funkcję detekcji sił. Może wykonywać zadania samodzielnie, rozpoznając elementy i zadania „w locie".
W przeciwieństwie do konwencjonalnych robotów przemysłowych, nowe urządzenie nie jest przeznaczone do zamocowania w jednym położeniu lub do integracji z innymi systemami. Zamiast tego, może wykonywać proste zadania, takie jak montaż i transport - niezależnie, w miejsce zwykłych pracowników.
Robot może rozpoznać położenie i orientację obiektów w przestrzeni trójwymiarowej , w sposób podobny dla ludzkiego oka. Jego ramiona są wyposażone w nowoopracowane czujniki siły, które dają mu kontrolę nad funkcjami manipulacyjnymi.
Zdolność rozpoznawania położenia i orientacji obiektów w 3D pozwala robotowi zrealizować dowolne zadanie natychmiast , nawet po przeniesieniu do nowej lokalizacji. Robot posiada też możliwość elastycznej zmiany funkcjonalności w zależności od sytuacji produkcyjnej, w ramach aktualnych potrzeb .
Robotyczne ramiona posiadają wielofunkcyjne efektory, które mogą współpracować z przedmiotami o różnych kształtach i rozmiarach. Robot potrafi się również uczyć, co pozwala na wykonywanie szerokiego zakresu zadań.
„Epson wykorzystał swoje unikalne technologie, stale dokonując postępu w wydajności i funkcjonalności robotów sześcioosiowych i typu Scara, z których wszystkie są znane z szybkości, dokładności, zwartości i rozwiniętej inteligencji maszynowej", powiedział Hideo Hirao, dyrektor operacyjny Epson. „W przyszłości, komercyjna wersja naszego autonomicznego dwuczłonowego robota pozwoli łatwo zautomatyzować szereg zadań, które wcześniej musiały być wykonywane ręcznie."
Prototyp zostanie zaprezentowany na Międzynarodowej Wystawie Robotów w Japonii jeszcze w tym miesiącu. Epson, który uważa się zaświatowego lidera rynku robotyki przemysłowej Scara , planuje skomercjalizować produkt w 2015 roku.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- drivesncontrols

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać robota przemysłowego i jakie procesy można zrobotyzować?
Robotyzacja to dla twojego zakładu szansa na podniesienie wydajności i jakości produkcji. To również możliwość na polepszenie warunków pracy i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-