Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-01-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-01-19
Uprawnienia SEP – czym są i co warto o nich wiedzieć?
Uprawnienia SEP – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Szkolenia SEP cieszą się dużą popularnością zarówno wśród fachowców zainteresowanych odnowieniem świadectw kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, jak osób poszukujących perspektywicznego zawodu. Co daje ukończenie kursu SEP? Czym tak właściwie są uprawnienia SEP?

 

Czym są uprawnienia SEP?

Na polskim rynku nie brakuje firm działających w sektorze energetycznym czy zakładów produkcyjnych. Jednocześnie praca w obszarze m.in. elektroenergetyki wiąże się z koniecznością potwierdzenia swoich kompetencji. Powodem jest m.in. bezpieczeństwo. Dopuszczenie osoby bez wiedzy i umiejętności do montażu, serwisu czy napraw urządzeń, instalacji lub sieci elektroenergetycznych może skończyć się ogromnymi szkodami, w tym śmiercią. Stąd też uprawnienia SEP.

Czym są uprawnienia SEP? To potwierdzenie posiadania kompetencji z zakresu elektroenergetyki, ciepłownictwa lub gazownictwa oraz przepustka do pracy w jednej z wielu dynamicznie rozwijających się firm.

Uprawnienia SEP (często określane również jako „sepowskie”) dotyczą trzech grup – są to:

  • grupa 1 (SEP G1) – uprawnienia elektryczne (do 1kV lub powyżej),
  • grupa 2 (SEP G2) – uprawnienia grzewcze,
  • grupa 3 (SEP G3) – uprawnienia gazowe.

Chciałbyś się przebranżowić? Jeżeli chcesz związać swoją przyszłość z branżą energetyczną, produkcyjną lub chcesz rozpocząć własną działalność, przydadzą Ci się uprawnienia SEP.

 

kursysep1.jpg

Uprawnienia SEP – w zakresie eksploatacji czy dozoru?

Świadectwo kwalifikacyjne jest potwierdzeniem posiadania wiedzy m.in. z zakresu przepisów dotyczących budowy urządzeń, instalacji i sieci oraz przepisów dotyczących przyłączenia urządzeń i instalacji do sieci. Jeżeli interesują Cię kursy SEP (zobacz - www.uprawnienia1kv.pl), możesz uzyskać świadectwo kwalifikacyjne dla jednego z dwóch rodzajów prac – są to:

  • eksploatacja (E) – pracownicy zajmujący się eksploatacją są odpowiedzialni m.in. za obsługę, konserwację, remont, naprawę, montaż lub demontaż i czynności kontrolno-pomiarowe,
  • dozór (D) – pracownik na takim stanowisku kieruje pracą osób wykonujących wyżej wymienione czynności, do jego zadań należy też stwierdzanie, czy prace zostały wykonane zgodnie z projektem.

Świadectwo kwalifikacyjne E lub D można uzyskać na uprawnienia elektryczne do 1 kV (lub powyżej 1 kV), uprawnienia grzewcze lub uprawnienia gazowe. Formalnie nie ma przeszkód, aby uczestnik kursu zdobył uprawnienia obu tych rodzajów.

 

uprawnienia-sep2.jpg

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Zdobycie uprawnień SEP warto zacząć od dedykowanego szkolenia, które prowadzone jest przez doświadczonego prowadzącego. Jeżeli masz w planach uzyskanie np. uprawnień elektrycznych lub grzewczych, pozostaje tylko znaleźć dobry kurs – sprawdź pełną ofertę firmy eMKa Szkolenia.

Uczestnictwo w kursie to sposób na to, aby szybko zdobyć lub uzupełnić posiadaną już wiedzę. Dodatkowo uczestnicy takich szkoleń uczą się, jak rozwiązywać najpopularniejsze problemy, z którymi mogą się spotkać w codziennej pracy. Ponieważ zajęcia są prowadzone przez praktyków, to kolejną korzyścią jest wymiana doświadczeń i spostrzeżeń. Pozwala to gruntownie przygotować się do egzaminu, który jest kolejnym i ostatnim krokiem w procesie zdobywania uprawnień SEP.

Do przeprowadzania egzaminów SEP uprawnione są komisje kwalifikacyjne. Za ich powołanie (na okres 5 lat) odpowiada m.in. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu jest równoznaczne z otrzymaniem świadectwa kwalifikacyjnego.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
uprawnienia1kv.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także