Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-12-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-12-03
Urządzenia sterowane myślami
Urządzenia sterowane myślami
Urządzenia sterowane myślami
Naukowcy z Ulster University oraz Indian Institute of Technology w Kanpur pracują nad ramieniem robota oraz wózkiem inwalidzkim sterowanymi w całości siłą ludzkich myśli.

„Chcemy pomóc ludziom dotkniętym upośledzeniem ruchu,” – powiedział doktor Girijesh Prasad z Ulster University. „Nie będą oni w stanie wykonać żadnego ruchu za pośrednictwem medium bazującego na sile mięśni, dlatego szukamy takiego interfejsu łączącego ludzki mózg z komputerem (BCI), który pozwoli wykorzystać fale mózgowe za pośrednictwem EEG.” – dodał. „Najpierw chcemy uruchomić system do sterowania wózkiem inwalidzkim. Potem, chcielibyśmy wyposażyć niepełnosprawnego w rodzaj ramienia sterowanego również falami mózgowymi, które umożliwiłoby mu wykonywanie najprostszych codziennych czynności.” – dodał Prasad.

W pierwszej kolejności naukowcy zajmą się opracowaniem systemu sterowania inteligentnym wózkiem inwalidzkim bazującym na modelu Invacare UK.

Prasad wyjaśnił, że Institute of Technology skupi swe działania na konstrukcji wózka i ramienia, natomiast zespół z Ulster zajmie się opracowaniem interfejsu BCI i ewentualna jego integracją z wózkiem.

„Kamery oraz ramię będą zamocowane na wózku. Wykorzystując gromadzone informacje, będziemy mogli manewrować wózkiem i ramieniem.” – powiedział Prasad.

Naukowcy maja nadzieję umożliwić osobom niepełnosprawnym sterowanie wózkiem za pomocą elektrycznych sygnałów pochodzących z mózgu, przekazywanych pośrednictwem specjalnej czapki wyposażonej w elektrody. Dane są następnie przekazywane z elektrod, do przenośnego komputera.

„Analizując sygnały pochodzące z mózgu, jesteśmy w stanie określić, czy dana osoba myśli i o ruchu w lewo, czy wprawo. Dzięki temu, możemy stworzyć system, który przekonwertuje serię ruchów w lewo i prawo w odpowiednio zdefiniowane komendy.” – dodał Prasad. Do wózka zostanie również dołączony wyświetlacz, który umożliwi użytkownikowi rozglądanie się wokół.

Jednym z głównych wyzwań stojących przed zespołem Prasad’a jest uporanie się z szumem jaki towarzyszy sygnałom EEG, a który może utrudniać precyzyjna analizę sygnałów. „Jednakże pracujemy nad interfejsami BCI od lat i opracowaliśmy już różne algorytmy przetwarzania sygnału, które w naszej opinii zapewniają niezawodną pracę systemu pomimo szumu występującego w charakterystyce sygnału EEG.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :