Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-09-17
Elementy Elesa+Ganter w oprzyrządowaniu montażowym

case study na przykładzie stołów monterskich firmy Radiolex

Aby osiągnąć optymalną efektywność i najwyższą jakość pracy, kluczowe jest posiadanie odpowiednich narzędzi i specjalnie przystosowanego miejsca do wykonywania zadań. Jeśli chodzi o sektor elektryczny oraz dziedziny związane z automatyką przemysłową, stoły oraz stelaże monterskie od Radiolex stanowią atrakcyjne rozwiązanie.

Przykładem stołu monterskiego jest model USTM_D90 (rys.1):

 

Zdje╠Ęcie g┼éowne.jpg

                        Rys.1. Stół monterski USTM_D90 firmy Radiolex Sp. z o.o.

Powyższy stół posiada regulowany kąt ramy („blatu") w zakresie 0-90° (rys. 2), co jest kluczowe przy niektórych pracach montażowych, jak instalowanie podzespołów w skrzynkach elektrycznych.

 

 

STÓŁ UDM 90_2 (2).png

 

          Rys. 2. Stół monterski USTM_D90, po prawej z blatem złożonym do pozycji poziomej.

Idealne stanowisko pracy powinno mieć możliwość regulacji w kluczowych płaszczyznach lub osiach tak, aby dostosować je do wykonywanych aktualnie prac. W przypadku opisywanego stołu użytkownik może zmienić najważniejsze parametry takie, jak długość, szerokość i położenie kątowe ramy/blatu. Dodatkowo, dzięki zestawom kołowym z blokadą, możliwa jest zmiana umiejscowienia stołu i/lub jego obrót.

„Znajdujące się w szerokiej ofercie Elesa+Ganter elementy manipulacyjne są stworzone do tego, by ułatwiać regulację w maszyn i urządzeń. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby klientów i użytkowników i spełniać najwyższe normy funkcjonalności i jakości. Potwierdzeniem tego jest właśnie przykład zastosowania ich w stołach montażowych firmy Radiolex." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

W opisywanym przypadku konkretnym przypadku firma Borucki Studio Design (www.boruckidesign.com), która na zlecenie spółki Radiolex realizowała projekt stołów montażowych, zdecydowała się skorzystać z bardzo ergonomicznych i pasujących pod kątem designu produktów:

– Solidne i wygodne w użyciu rękojeści nastawne ERX (rys.3).

 

rekojesc_nastawna_ERX.png

                                 Rys.3. Rękojeść nastawna serii ERX.

– Idealnie wpisujące się w cały design oraz kolorystykę, pokrętła VTT-C (rys. 4).

 

pokretlo_VTT-C.png

                                             Rys.4. Pokrętło serii VTT-C.

Powyższe dźwignie i pokrętła służą do luzowania połączeń, a po odpowiednim przeregulowaniu stołu monterskiego, blokuje się nimi zadane pozycje (rys. 5).

 

Radiolex (2).png

     Rys. 5. Przykładowe miejsca zastosowań pokręteł VTT-C oraz dźwigni przestawnych ERX.

Modelem stołu montażowego, o którym należy również wspomnieć, jest USTM_E90 (rys. 6), ponieważ jest to wersja wyposażona w różne udogodnienia, które umożliwiają pracę przy stole (włącznie z jego obsługą) przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

 

stol_monterski_USTM_E90.png

                            Rys. 6. Stół monterski USTM_E90 firmy Radiolex Sp. z o.o.

Jeżeli chodzi o zmiany konstrukcyjne, to głównie polegają one na sterowaniu za pomocą siłowników elektrycznych zarówno wysokością ramy, jak i jego pozycją kątową (rys. 7).

 

stol_monterski_z_rama_zlozona.png

                 Rys.7. Stół monterski USTM_E90 z ramą złożoną do pozycji pionowej.

W tym modelu, z uwagi na konieczność łatwej obsługi przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, zastosowano zestawy kołowe bez blokady oraz osobno stopy wahliwe, które obsługuje się od góry w celu ich wysunięcia, a tym samym unieruchomienia stołu. Dla klientów, którzy nie potrzebują obsługi stóp wahliwych od góry, możliwe jest zastosowanie bardziej kompaktowego rozwiązania, jakim są zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N (rys. 8). Dzięki temu cały design staje się jeszcze bardziej spójny i nowoczesny (rys. 9).

 

zestawy_kolowe.png

                                 Rys.8. Zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N.

Rys. 9-1.png

 Rys. 9. Stół monterski USTM_C90 z zamontowanymi zestawami kołowymi ze stopą wahliwą RLE.FF-N

Zestawy kołowe ze stopą wahliwą RLE.FF-N są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ponieważ znacznie upraszczają montaż w razie konieczności zastosowania stopy i zestawu kołowego. Ponadto przenoszą obciążenia dynamiczne do 230 kg, więc sprawdzą się w większości aplikacji.

Stoły montażowe firmy Radiolex Sp. z o. o. są ciekawą propozycją dla firm, w których proces montażu wymaga regulacji wysokości, kąta lub wielkości przestrzeni roboczej. Dają one możliwość dostosowania stanowiska pracy do wykonywanych czynności, jak również pod kątem indywidualnych cech antropometrycznych człowieka. Im wyższa ergonomia stanowiska pracy, tym wyższa wydajność pracownika, a na ogólną ergonomię stanowiska pracy mają wpływ między innymi elementy obsługowe, jak pokrętła i dźwignie.

Karty katalogowe opisanych produktów:

RLE.FF-N – Zestawy kołowe ze stopą wahliwą
VTT-C – Pokrętła
ERX – Rękojeści nastawne

Strona internetowa firmy Radiolex Sp. z o. o.:

https://radiolex.pl

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stuttgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.