Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-03-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-03-02
Utrzymanie ruchu maszyn - na czym polega?
Na czym polega utrzymanie ruchu
Na czym polega utrzymanie ruchu

Aby duże przedsiębiorstwa produkcyjne mogły efektywnie i sprawnie działać konieczna jest współpraca wielu różnorodnych działów. Jednym z ważniejszych elementów całej struktury firmy jest dział utrzymania ruchu, którego głównym celem jest zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych poprzez minimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii.

 

Dział utrzymania ruchu – czym się zajmuje?

Dział utrzymania ruchu zwany także działem technicznym realizuje działania, które mają zapewnić najbardziej efektywne wykorzystanie maszyn i urządzeń używanych w procesie produkcji. Technicy utrzymania ruchu są odpowiedzialni za utrzymanie maksymalnej sprawności przedsiębiorstwa. Jest to bardzo ważne zadanie pod kątem finansowym działania firmy, ponieważ od niego w dużej mierze zależy wysokość dochodów oraz kosztów produkcji.

 

Obowiązki i zadania działu utrzymania ruchu

Utrzymanie ruchu to dział, w zakresie którego znajduje się szereg różnorodnych i odpowiedzialnych zadań. Dlatego też osoby w nim pracujące powinny mieć odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie.

Kierownik utrzymania ruchu to osoba posiadająca nie tylko odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenie, ale również pewne umiejętności twarde i miękkie, umożliwiające sprawne zarządzanie kadrą. Osoba na tym stanowisku musi wyróżniać się świetną organizacją pracy i umiejętnościami analitycznymi. Praca na stanowisku technika utrzymania ruchu wymaga posiadania stosownej wiedzy oraz konkretnych kwalifikacji, które pozwalają na prawidłowe wykonywanie różnorodnych zadań technicznych oraz rzetelnego prowadzenia dokumentacji.

Na czym dokładnie polega utrzymanie ruchu? Jak wygląda praca w tym dziale? Czym zajmuje się specjalista utrzymania ruchu? Oto najważniejsze zadania należące do służby utrzymania ruchu.

ile zarabia technik utrzymania ruchu
ile zarabia technik utrzymania ruchu

  • Sprawdzanie i konserwacja wszelkiej infrastruktury koniecznej do sprawnego przebiegu produkcji. Technicy muszą kontrolować sprawność części ruchomych, dbać o odpowiednie nasmarowanie maszyn, działanie automatyki oraz nadzorować wszystkie najważniejsze elementy systemu, takie jak instalacje elektryczne, wodne i układy chłodzenia.
  • Ograniczenie nieplanowanych i długich postojów oraz szybkie usuwanie, pojawiających się awarii. Dlatego też znaczną część pracy techników utrzymania ruchu stanowią naprawy i serwisowanie maszyn, które mają kluczowe znaczenie w firmach produkcyjnych.
  • Przeprowadzanie regularnych przeglądów w całym przedsiębiorstwie. Prawidłowo wykonywane przeglądy maszyn i urządzeń pozwalają na wcześniejsze wykrycie ewentualnych usterek i zaplanowanie koniecznych napraw, przy jednoczesnej dbałości o ciągłość i efektywność produkcji.
  • Prowadzenie magazynu części zamiennych to jedno z kluczowych zadań służby utrzymania ruchu. Prawidłowe zarządzanie gospodarką części zamiennych, czyli optymalny stan zapasów, posiadanie kluczowych urządzeń i części zamiennych o największym ryzyku awarii przyczynia się do szybkiego i sprawnego usuwania usterek. Pracownicy działu technicznego muszą również dbać o optymalne koszty stanów magazynowych.

dbanie o środowisko pracy
dbanie o środowisko pracy

  • Bieżąca optymalizacja wyposażenia również znajduje się w zakresie obowiązków tego działu. Zakup bardziej wydajnych urządzeń, wdrażane na bieżąco nowe technologie czy instalacja energooszczędnego oświetlenia ogranicza zużycie mediów, co znacząco zmniejsza koszty utrzymania hal produkcyjnych w skali roku.
  • Planowanie harmonogramów koniecznych remontów i prac w postaci przeglądów, wymian czy badań diagnostycznych. Dział techniczny musi zaplanować wszelkie prace tak, aby nie kolidowały one z planami procesów produkcyjnych i nie narażały przedsiębiorstwa na długie i kosztowne przerwy.
  • Prowadzenie rejestrów i odpowiedniej dokumentacji dotyczącej pracy maszyn, co wiąże się z rejestrowaniem i raportowaniem wszystkich wykonywanych czynności serwisowych.
  • Właściwa komunikacja i przekazywanie informacji pozostałym działom i pracownikom to również zadanie osób zajmujących się utrzymaniem ruchu. Jasne i czytelne przekazywanie informacji o zachodzących zmianach ułatwia współpracę działu technicznego z innymi działami. W jego zakresie znajduje się również sporządzanie odpowiedniej dokumentacji i spisu wszystkich obiektów technicznych oraz ich zgodności z normami.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa ludzi pracującychw zakładzie produkcyjnym. Dzięki wszystkim powyższym czynnościom dział utrzymania ruchu zapewnia bezpieczne warunki pracy zarówno maszyn, jak i pracowników.
  • Monitorowanie i analiza kosztów związanych z działalnością działu utrzymania ruchu. Technik utrzymania ruchu określa rentowność maszyn oraz analizuje wskaźniki efektywności działu.

nadzorowanie działania instalacji
nadzorowanie działania instalacji

Nowoczesne utrzymanie ruchu

Duże firmy produkcyjne, dla których efektywność działu utrzymania ruchu ma kluczowe znaczenie, często decydują się na zastosowanie profesjonalnych i nowoczesnych systemów informatycznych.

System CMMS

Jednym z nich jest system CMMS, który pozwala na automatyzację pracy. Dzięki niemu pracownik działu ma łatwy dostęp do informacji na temat wszystkich maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. W systemie można sprawdzić raporty dotyczące awarii oraz spis zaplanowanych napraw. CMMS znacznie ułatwia również zarządzanie gospodarką części zamiennych oraz umożliwia automatyczną analizę wskaźników KPI.

Predykcyjne utrzymanie ruchu

Kolejną nowoczesną metodą wspierającą pracę działu technicznego jest predykcyjne utrzymanie ruchu, oparte na informacjach przesyłanych przez czujniki. Są to dane dotyczące różnorodnych parametrów technicznych, takich jak temperatura, obroty, wibracje, akustyka czy zużycie energii. Pojawienie się informacji o pogorszeniu parametrów danej maszyny umożliwia szybką reakcję techników, co często zapobiega występowaniu większych awarii.

System SCADA

Innym, popularnym rozwiązaniem stosowanym w utrzymaniu ruchu maszyn jest wykorzystanie systemu SCADA, czyli oprogramowania odpowiedzialnego za gromadzenie i katalogowanie odpowiednich danych. Prawidłowe rozmieszczenie czujników gromadzących najważniejsze informacje umożliwia wizualizację całego procesu produkcji oraz alarmowanie służby utrzymania ruchu o potencjalnej awarii urządzenia. Co więcej, system ten można zintegrować ze wspomnianym wcześniej systemem CMMS, co jeszcze bardziej zwiększa poziom automatyzacji i skuteczności pracy zarówno techników utrzymania ruchu, jak i pracowników produkcji.

Sprawdź więcej szczegółów: https://www.kghmzanam.com/uslugi-techniczne/realizacja-inwestycji/

przedsiębiorstwo produkcyjne
przedsiębiorstwo produkcyjne

Wysoka efektywność produkcji

Jak widać, utrzymanie ruchu w firmach produkcyjnych, znacząco przekłada się na zmniejszenie wydatków i większe przychody firmy. W praktyce dział ten realizuje ogromną ilość czynności takich jak utrzymywanie maksymalnej sprawności maszyn, dokonywanie przeglądów, prowadzenie dokumentacji czy dbanie o odpowiednie warunki środowiska pracy. Głównym celem wszystkich tych zadań jest utrzymywanie jak najwyższej efektywności produkcji. 

Dużym wsparciem dla tego działu są nowoczesne techniki i narzędzia w postaci systemów informatycznych, które usprawniają pracę i pozwalają zwiększyć efektywność zakładu w wielu płaszczyznach. Połączenie rzetelnej pracy ludzi i nowoczesnych systemów optymalizacji pozwala wielu przedsiębiorstwom skutecznie radzić sobie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją gospodarczą.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
kghmzanam.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także