Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-11-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-11-23
W Wielkiej Brytanii powstaje elektroniczna mucha
W Wielkiej Brytanii powstaje elektroniczna mucha
W Wielkiej Brytanii powstaje elektroniczna mucha
W Wielkiej Brytanii powstaje mikrosamolot naśladujący lot muchy. Wśród naukowców biorących udział w tym projekcie jest Polak - dr Rafał Żbikowski.

Mikrosamolot, który właśnie przechodzi próby w tunelu aerodynamicznym, będzie wykorzystywany zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych. Efekty jego pracy można obserwować na monitorze dzięki zamontowanych na nim mikrokamerach i nadajnikach.

Elektroniczna mucha będzie mogła sama obserwować np. pole walki, poszukiwać rannych żołnierzy, podkładać ładunki wybuchowe (ale tylko w pomieszczeniach, ponieważ precyzyjny lot mikrosamolotów na zewnątrz byłby trudny ze względu na deszcz i wiatr). Pomocny będzie nie tylko podczas potencjalnych konfliktów zbrojnych lub operacji antyterrorystycznych, ale także w miejscach, do których człowiek nie może dotrzeć na przykład z powodu zanieczyszczenia środowiska lub ograniczeń terenu - na morzach, w zawalonych szybach kopalń, gruzach domów, płonących wieżowcach.

MAV - Micro Air Vehicle - powstaje na Uniwersytecie Cranfield przy Brytyjskiej Akademii Obrony. Wśród naukowców, którzy współpracują przy budowie MAV-a są specjaliści z zakresu aerodynamiki, mechaniki, elektroniki, napędów, sterowania, biolodzy z brytyjskich uniwersytetów w Oksfordzie i Cambrige oraz z amerykańskiego California Institute of Technology.

Dr Żbik powiedział, że badania dotyczące tworzenia małych, samosterujących maszyn związane są z potrzebą istnienia inteligentnych robotów, zdolnych do dyskretnego poszukiwania na ograniczonej przestrzeni i manewrowania w niej bez pomocy człowieka

Prace nad mikrosamolotem prowadzone są od 1998 roku. "Prototyp ma szanse pojawić się za pięć lat, a gotowy pojazd za dziesięć lat" - mówi naukowiec. To dużo, ale prace wymagają dogłębnych, nowatorskich badań, m.in. przełożenia obserwacji z biologii na prawa fizyki, czyli zbudowania samodzielnego, zdolnego do wykonywania określonych zadań organizmu.
Dr Żbikowski zaznaczył, że na razie nikomu nie udało się zbudować mikrosamolotu, który naśladowałby lot owadów.

Urządzenie o wadze około 50-100 gramów ma mieć długość 15 centymetrów. "Ta wielkość jest wstępnym założeniem, ale niekoniecznie optymalnym rozmiarem" - tłumaczy dr Żbikowski. Mikrosamolot będzie wykonany z lekkich materiałów, najprawdopodobniej kompozytowych. Projektowany czas lotu napędzanej elektrycznie maszyny to 30 minut.
Jak mówi naukowiec, najwięcej kłopotu przy realizacji urządzenia sprawiało zaprojektowanie i wykonanie mechanizmu maszyny i jej analiza aerodynamiczna. Największym wyzwaniem pozostaje jednak sterowanie mikrosamolotem, a także ustalenie maksymalnego zasięgu, czasu lotu i optymalnej wielkości maszyny.

Na obecnym etapie prac badacze analizują aspekty aeromechaniczne, tzn. aerodynamikę lotu oraz mechaniczną realizację ruchu skrzydeł owadów. Pracują także nad sposobem sterowania lotem maszyny.

Rafał Żbikowski jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Do Wielkiej Brytanii przyjechał w 1990 roku. Najpierw pracował na Uniwersytecie w Glasgow, a od 1997 roku na Uniwersytecie w Cranfield przy Akademii Obrony.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także