Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-09-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
WMFTS_Pompa MasoSine Certa w OSM Śrem

Firma Watson-Marlow Fluid Technology Solutions (WMFTS) informuje o wdrożeniu pompy MasoSine Certa w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Śrem. Nowe rozwiązanie usprawniło produkcję sera smażonego.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Śremie jest producentem mleka spożywczego, śmietanki, śmietany, masła, twarogów, napojów mlecznych (maślanki, kefiru, jogurtu naturalnego, zsiadłego mleka), twarożków termizowanych, serów żółtych oraz sera smażonego. Zgodnie z tradycyjną recepturą ser smażony wytwarzany jest z chudego, kwasowego sera twarogowego. Twaróg jest mielony, po czym zostaje poddany procesowi dojrzewania (gliwienia), a następnie jest topiony z dodatkiem masła i soli w temperaturze 85°C. Z topiałki ser spływa grawitacyjnie do stulitrowego zbiornika pośredniego, skąd specjalna pompa przesyła go do pakowarki, w której napełniane są polistyrenowe kubeczki. Ponieważ po schłodzeniu ser smażony ma zwięzłą, jednolitą i plastyczną konsystencję pakowanie odbywa się na gorąco bezpośrednio po topieniu, kiedy ser ma konsystencję półpłynnej masy o bardzo wysokiej lepkości.

Codziennie po wyprodukowaniu około tony smażonego sera, cała instalacja jest starannie myta w trybie CIP w celu usunięcia nawet najmniejszej pozostałości produktu. Wcześniej w tym celu wykorzystywano pompę krzywkową, z której usunięcie resztek sera wymagało za każdym razem rozbierania, ręcznego oczyszczania i ponownego składania pompy, co podwajało czas mycia instalacji.

Firma potrzebowała urządzenia łatwiejszego do utrzymania w czystości, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na pracę ręczną. Takim rozwiązaniem okazała się pompa MasoSine Certa 250 firmy Watson-Marlow Fluid Technology Solutions. Pompa MasoSine Certa została podłączona do instalacji w zakładzie, a następnie poddana miesięcznym testom.

Pompa MasoSine Certa całkowicie spełniała nasze wymagania techniczne dotyczące ciśnienia, wydajności i możliwości tłoczenia tak gęstego produktu. Jest funkcjonalna, a jej obsługa nie jest pracochłonna. W początkowym okresie rozbieraliśmy ją i sprawdzaliśmy czystość po każdym myciu. Jednak szybko okazało się, że zgodnie z deklaracją producenta, proces czyszczenia CIP jest w jej przypadku w pełni skuteczny i codzienne rozbieranie pompy nie jest potrzebne. Po dostosowaniu wydajności pompy do potrzeb pakowaczki pompa działa praktycznie bezobsługowo – mówi Radosław Zapłata, zastępca prezesa Zarządu OSM Śrem.

Pompy MasoSine Certa, które uzyskały certyfikaty higieniczne 3-A oraz EHEDG typu E, to pompy wyporowe, w których płyn jest łagodnie przepychany przy niskiej pulsacji, nawet w przypadku ekstremalnie wysokiej lepkości. Wyjątkowy, sinusoidalny wirnik tworzy cztery równej wielkości komory, które w miarę obrotu wału kolejno otwierają się zasysając płyn, a następnie kurczą i zamykają wypychając płyn przez port wylotowy. Dzięki temu wykraczają one poza ograniczenia konwencjonalnych pomp krzywkowych i pozwalają uzyskać wysoką moc ssania przy jednoczesnych niskich siłach ścinających, pracują z niską pulsacją oraz gwarantują delikatny transport produktów. Pojedynczy wał oraz wirnik pozwoliły wyeliminować konieczność stosowania złożonego mechanizmu rozrządu oraz licznych uszczelek, które stosowane są w konwencjonalnych pompach krzywkowych. Jeden wirnik, jeden wał i jedna uszczelka oraz możliwość mycia w procesie CIP, to prosta i ekonomiczna konserwacja. Dzięki temu są to jedne z najskuteczniejszych i najbardziej niezawodnych pomp wyporowych na świecie, szeroko stosowanych w przemyśle spożywczym.

Cieszy nas, że Okręgowa Spółdzielnia Mleczarski Śrem postawiła na pompę MasoSine Certa, jako optymalne rozwiązanie dla zakładu. Jesteśmy przekonani, że obniżenie pracochłonności obsługi, niski koszt posiadania oraz funkcjonalność nowej pompy przyczynią się do dalszego usprawnienia produkcji – powiedział Rafał Łydziński, dyrektor generalny Watson Marlow Sp. z o.o.

Dzięki łatwości utrzymania pompy MasoSine w czystości zakład oszczędza prawie pół roboczogodziny dziennie albo piętnaście dni roboczych w roku, co pozwala bardziej efektywnie wykorzystać czas pracowników, którzy mogą poświęcić więcej czasu na realizację innych zadań. Czyszczenie nowej pompy wymaga znacznie mniejszej ilości gorącej wody i środków myjących, niż starej pompy krzywkowej. Zmniejszyło się również zapotrzebowanie na pracę ręczną.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Dodał:
Watson - Marlow Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także