Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-31
Wprowadzisz PIN ruchem gałki ocznej
Wprowadzisz PIN ruchem gałki ocznej
Wprowadzisz PIN ruchem gałki ocznej
Naukowcy ze Stanford University opracowali technologię, która przy pomocy wiązki światła podczerwonego śledzi ruch gałek ocznych. „Podczas gdy łatwo jest patrząc z za czyichś pleców odgadnąć które klawisze właśnie naciska, o wiele trudniej jest określić w które dokładnie miejsce na ekranie patrzy,” – powiedział Manu Kumar, jeden z twórców systemu EyePassword.

EyePassword działa w ten sposób, że oświetla twarz użytkownika niewidzialną wiązką światła podczerwonego. Wiązka powoduje powstanie w oku odblasku, który jest stały i nieruchomy. Zmienia się natomiast jego pozycja względem gałki ocznej. Kamera śledzi właśnie pozycję odblasku względem gałki ocznej.

Technologia ta może być wykorzystywana do sterowania kursorem na ekranie komputera. Służy temu specjalnie stworzona w tym celu aplikacja, nazywająca się EyePoint.

Może ona służyć również do przewijania tekstu wyświetlanego na ekranie. Służy do tego aplikacja EyeScroll. Pozwala ona dopasować tempo przewijania strony do szybkości z jaką użytkownik czyta. Aplikacja umożliwia nie tylko określenie szybkości z jaką strony maja się przewijać. Można również określić, czy przewijanie ma się odbywać płynnie, czy strona ma przeskakiwać na następna po dotarciu do jej końca.

Technologia EyePassword jest być może najistotniejszym z zastosowań tego systemu. Umożliwia ona wprowadzanie haseł i kodów PIN tylko i wyłącznie za pomocą ruchu gałki ocznej. Uniemożliwia on tym samym podpatrzenie wprowadzanego kodu, czy zamontowanie urządzenia ‘sczytującego’ klawiaturę.

Ale technologię tę można wykorzystać również do sterowania wygaszaczami ekranu, które uruchamiałyby się automatycznie, gdy użytkownik przestaje patrzeć na ekran. Aplikacja ta nosi nazwę EyeSaver.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Stanford HCI Group
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także