Naukowcy z University College London (UCL) opracowali nowy system, który pozwala robotom na kooperacyjne transportowanie obiektów, wykorzystując do tego celu fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości niesłyszane przez ludzi. System jest inspirowany zbiorową dynamiką mrówek i innych owadów, które są znane z koordynacji swojego zachowania.
- Transport kooperacyjny jest od dawna obserwowany w systemach biologicznych, takich jak kolonie mrówek, co zwiększa wydajność i zdolność adaptacji w dynamicznych środowiskach - napisali w swoim artykule Narsimlu Kemsaram, Akin Delibasi i ich współpracownicy.
Ich innowacyjny system opiera się na przetwornikach ultradźwiękowych i pokładowych układach sterowania. Małe urządzenia emitujące ultradźwięki wytwarzają wzory interferencyjne w powietrzu, tworząc pola ciśnienia akustycznego. Są to zasadniczo obszary, w których ciśnienie akustyczne jest wystarczająco silne, aby ustabilizować, unieść i utrzymać małe obiekty w powietrzu. System sterowania generuje je w określonych miejscach, umożliwiając robotom manipulowanie unoszącymi się obiektami z wysokim stopniem precyzji.
Naukowcy opracowali dwie odrębne strategie transportu obiektów: pierwsza skłania roboty do niezależnej pracy, a druga do koordynowania działań, naśladując zachowanie owadów współpracujących w rojach. Badacze zweryfikowali swój system i przetestowali obie strategie w serii eksperymentów w świecie rzeczywistym, wykorzystując prototypy opracowanych przez siebie robotów akustycznych.
W przyszłości system może okazać się niezwykle przydatny dla efektywnego przemieszczania i transportu materiałów, a także w mikromontażu różnych urządzeń i produktów, a potencjalnie nawet w niektórych zastosowaniach biomedycznych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techxplore

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lupy niezbędnym narzędziem w pracy elektronika
Rozwój technologii i przemysłu sprawił, że precyzja i jakość stały się kluczowymi czynnikami w procesach produkcji i kontroli jakości. Lupy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-